RAK w SZPILKACH- Polowanie na różowy październik- SAMOBADANIE

Polowanie na różowy paździenik- część pierwsza

Samobadanie kluczem do sukcesu

Dziś rozpoczynamy serię artykułów dotyczących piersi. Ten mięsiąc będzie sponsorowany przez tego najbardziej kobiecego raka, na całym świecie październik to czas zadumy nad naszą kobiecą częścią ciała i lejdiz nie mogą postąpić inaczej, jak właśnie przyjrzeć się z bliska naszej górnej półce.
Nasz piękny biuścik składa się z komórek tłuszczowych, mlecznych kanalików, które w razie potrzeby produkują życiodajny płyn i mają swoje zakończenia w sutku. Wszystko to podtrzymywane jest przez szereg mięśni. Piersi różnią się kształtem i wielkością, nawet między sobą. Podlegają zmianom przez całe życie, w zależności od naszego trybu życia, ciąż, wieku a nawet okresu. W skrócie mówiąc podlegają prawu grawitacji i presji atmosfery.

Co to jest rak?

Całe nasze cialo składa się z bilionów komórek, które budują każdą część naszego ciała, w tym także serce i mózg. Nasz magiczny kod DNA w każdej z tych komórek odpowiada za jej wielkość, sposób w jaki się dzieli, wrasta i umiera. To pozwala organizmowi na odbudowę w razie potrzeby, budowę nowych komórek i naprawianie tych już nie do końca sprawnych. W momencie kiedy następuje awaria organizmu, komórki zaczynają się namnażać w sposób niekontrolowany i tworzą niespodziewany guz. W przypadku choroby, zwanej rak piersi, guzek formuje się w tym właśnie rejonie. Nie wpadaj jednak w panikę- nei każdy guzek jest rakiem! Niegroźne są zazwyczaj guzki, które dojrzewają latami,formują sie najczęściej w jednym miejscu i nie mają tendencji do rozprzestrzeniania się w szybkim tempie po całym organiźnie, tak jak to się dzieje w przypadku zmian rakowych. Zatem regularne samobadanie piersi na pewno sprawi, że guzka z łatwością wykryjesz i uratujesz sobie życie.


Samobadanie

Kochana teraz udaj się do łazienki i sprawdź jak to jest z twoim biustem. Czy już wiesz co jest normalne dla ciebie, jaka struktura twojej piersi, czy masz od lat jakieś stwardnienia tu i tam. Czy nie zmienił się ich wygląd w ostatnim czasie?
Teraz podotykaj tu i tam i odpowiedz sobie na pytania:

·         Czy nie masz w piersi jakiś guzków albo stwardnień?
·         Czy cię nie bolą, szczególnie w jednym miejscu od jakiegoś czasu?
·         Czy jedna pierś nie jest znacznie większa od drugiej?
·         Czy nie zmienił się wygląd skóry na jednej z nich?
·         Czy sutki nie zmieniły swojego wyglądu? Nie zapadły się, zmieniły kształt albo pozycję?
·         Czy nie masz wycieku z piersi, zaczerwienień, pęknięć?
·         Czy nie masz spuchniętego rejonu pod pachą?
·         Czy nie odczuwasz bólu pod pachą?

Jeśli w rodzinie zanotowano przypadki raka piersi, to znaczy , że jesteś w grupie zwiększonego ryzyka. W Wielkiej Brytanii możesz dostać referencje do programu OPERA, testu personalnego Macmillian Cancer Support.

Uwaga!
Facet mimo, że nie szczyci się wyższą półką, także jest narażony na raka piersi. Co powinno wzbudzić twój niepokój? Opuchlizna, zgrubienia w rejonie klatki piersiowej, szczególnie sutków. Sutki mogą zmienić nagle kształt, stać się bardzo wrażliwe, produkować wydzieliny. Do tego oczywiście, jak w przypadku kobiet, opuchlizna pod pachami.

Jeśli nie rak, to co?

W piersi może występowac szereg różnych zmian. Może to być zwyczajnie nieco przerośnięta tkanka lub cysta. Jednak jeśli zauważysz jakąkolwiek z powyższych zmian w swoim organiźmie, biegnij do lekarza. Pamiętaj, że jedna na osiem kobiet w Wielkiej Brytanii, ma lub będzie miała raka piersi. Jeśli wyczułaś guzek- nie czekaj. Tysiące kobiet co roku umiera bo nie zdecydowało się pójść do lekarza lub zjawiło się u niego za późno! Z samobadania zrób swoją rutynę albo poproś o pomoc swojego partnera. Na pewno z rozkoszą pomoże w dotykaniu tej części ciała regularnie…
Tekst: Gosia Szwed