RAK W SZPILKACH- Nadzieja dla zagrożonych rakiem piersi, macicy i jajników.

Lekarstwo na raka piersi dla kobiet o zwiększonym ryzyku. Cytologia wykrywa raka.

Kobiety w Walii i Anglii z historią raka w wywiadzie medycznym, bedą miały możliwość zapobiegania nowotworowi dzięki zażywaniu leku Tamoxifen, refundowanego przez NHS.

Lek może być podawany do 5 lat. Ten krok jest uważany za rewolucyjny w leczeniu nowotworów piersi i najprawdopodobniej znacznie zredukuje zachorowalność u kobiet w perspektywie najbliszych kilku lat. Przypomnijmy, że to typ raka, który najczęściej dotyka kobiety, przy zachorowalności około 50,000 przypadków w każdym roku, w samej Wielkiej Brytanii. Zastosowanie leku odpowiednio wcześnie może zapobiec rozwojowi choroby. Niestety są także skutki uboczne tej terapii, do najpoważniejszych należą zakrzepy krwi.

Jest to pierwsza tego typu terapia w historii, nie tylko leczy ale także zapobiega. O przepisanie leku mogą się ubiegać nie tylko kobiety obciążone wywiadem w zakresie raka piersi, ale także jajników i macicy. Zatem jeśli babcia, mama, rodzeństwo chorowały na raka piersi, zgłoś się do GP.

Kolejna wiadomość też z podwórka najpopularniejszego nowotworu. Cytologia, przeprowadzana co kilka lat w ramach podstawowych badań NHS, może nie tylko wykryć choroby układu rodnego, ale także raka jajnikow i trzonu macicy. Wystarczy poddać badaniu przesiewowemu próbkę DNA- wynika ze wstępnych badań Hohn’s Hopkins Medical Insitutes.  Specjalny płyn dodawany do wymazu wykrywa DNA wirusa brodawczaka ludzkiego, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy. Próbki te umożliwiają takż ewykrycie mutacji somatycznych DNA, które występują w macicy i na jajnikach. Jest to szczególnie ważne odkrycie w przypadku raka jajników, który wykryć bardzo trudno i zazwyczaj jest wykrywany zbyt późno. Póki co tego typu testy odbywają się jedynie na małą skalę, trwają przygotowania do ich rozszerzenia i nastąpi to najprawdopodobniej w tym roku.

Tekst: GS

Źródła: www.cancerresearchuk.org, Press Association, www.bbc.co.uk, American Association of Advancement Science