RAK w SZPILKACH- Kasa na raka

Praktyczny poradnik dla walczących z rakiem- część pierwsza. Finanse

Zapadła diagnoza. Czeka Cię leczenie, kilka chemii, pobyty w szpitalu, badania, twoje ciało odmawia dawnej energii i siły.  Co teraz? Jak sobie poradzić z wydatkami, kto utrzyma Ciebie i Twoją rodzinę? Większość Waszych problemów do tej pory do nas zgłoszonych dotyczy właśnie sfery finansowej w trudnej sytuacji życiowej. Pytania, które otrzymałyśmy dotyczą zarówno bieżących wydatków na życie, jak i pomocy w kosztach pogrzebu osób, które odeszły. Dwa tygodnie temu rodzina została zaskoczona nagłą śmiercią matki dwójki dzieci, pozostając nie tylko bez środków do życia ale także bez pieniędzy na pogrzeb. Jak się okazuje są jednak organizacje, które mogą pomóc w takiej sytuacji. Mimo, że obiecywałyśmy, że sprawami finansów zajmować się nie będziemy, poczułam się w obowiązku, aby Wam nieco pomóc w trudnej sytuacji życiowej. W końcu nie tylko leczenie się liczy, trzeba jeść chleb, kupić nową pościel, pralkę, ba nawet niektóre organizacje są w stanie dofinansować twoje wakacje, w trosce o stan ducha, zapewnić prenumeratę ulubionych czasopism. Zatem Rak w Szpilkach czy na kolanach? Wybór należy do Ciebie.


Otóż kochana nie załamuj się jeśli finanse stały się twoją zmorą obok walki z rakiem, opowiem Ci jakie informacje udało mi się znaleźć a’propos finansowania w UK. Podejrzewam, że w Twoim kraju są podobne lub lepsze rozwiązania systemowe. Jeśli potrzebujesz pomocy, daj nam znać, zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby Ci pomóc gdziekolwiek jesteś.

Oczywiście i po pierwsze w Wielkiej Brytanii, istnieją rozwiązania rządowe, ułatwiające życie ludziom w ciężkiej sytuacji życiowej. Jednak jeśli nie masz uprawnień do takiej pomocy, pozostaje zwrócenie się z prośbą do organizacji typu charity.

Zacznijmy od tego, że faktu trudnej sytuacji materialnej nie możesz ukrywać. Jeśli nie masz znajomych czy rodziny, która może Ci pomóc, udaj się do najbliższego GP. Rozmowa z lekarzem powinna zaowocować wizytą „social worker’a”, co w konsekwencji doprowadzi Cię do jednej z organizacji charytatywnych, które pomagają ludziom w ciężkiej sytuacji. Sam lekarz bądź opiekująca się pielęgniarka mogą zrobić tzw. referral, który umożliwi otrzymanie takiego wsparcia. Wstyd i dumę schowaj do kieszeni. Ludzi w Twojej sytuacji są tysiące.

Organizacje typu charity mają za zadanie zająć się pomocą w trudnej sytuacji materialnej, zabrać ci z serca chociaż troskę o byt. W przypadku różnych organizacji, różny jest też zakres pomocy.  Mogą to być wydatki codzienne, może to być także pokrycie kosztów np. prądu czy gazu, mogą to być ubrania dla rodziny czy dofinansowanie do opieki nad dziećmi. Należy zawsze pytać o tzw. charity grants.
Oto niektóre z organizacji, które mogą Ci pomóc:
Możesz także wykorzystać automatyczny system znajdowania odpowiedniego dla siebie grantu tutaj: http://www.cancerresearchuk.org/science/funding/find-grant/

MACMILLAN CANCER SUPPORT

Zapewnia pomoc finasową dla osób chorych na raka, o niskich dochodach i małych osczędnościach.
Możesz się starać o nastepującą pomoc:
·         Dopłatę do opieki nad dziećmi
·         Koszty pielęgniarki dochodzącej do domu
·         Pokrycie kosztów podróży do i ze szpitala
·         Dopłaty do wakacji
·         Pokrycie kosztów ogrzewania, instalacji telefonicznej i rachunków
·         Dofinansowanie do ubrań, pościeli
Aby się zakwalifikować nie możesz:
·         Mieć oszczędności ponad 6000 funtów jeśli jesteś osobą samotną i 8000 funtów jeśli jesteście parą bądź rodziną
·         Kwota tygodniowa, którą masz do dyspozycji po opłaceniu niezbędnych rachunków, nie może przekraczać  100 funtów na osobę (jako niezbędne wydatki pod uwagę możesz wziąć: kredyt mieszkaniowy, podatek council tax,czynsz,  wszelkie ubezpieczenia, alimenty, opłaty za wodę)
Grant wypłaca organizacja, nie ma wpływu na wysokośc dotychczasowych benefitów i nie liczy się jako twój dochód.  Zazwyczaj przyznanie rozpatrzenie podania o pomoc trwa do 3 dni.

Dane organizacji:
Macmillan Cancer Support
89 Albert Embankment
London SE1 7UQ

Head office: 0207 840 7840
Information line: 0808 808 00 00 (Mon to Fri, 9am to 8pm) Information is available in other languages.
Website: www.macmillan.org.uk

Leukaemia Care

Dla chorych na leukaemię i inne formy raka, związanego z krwią. Organizacja przyznaje najczęściej granty w postaci voucherów, pokrywających koszty bieżące tj. rachunki czy koszty podróży z i do szpitala. W razie śmierci osoby bliskiej, można się starać o pomoc w kosztach pogrzebu. Jeśli się starasz o takie właśnie dofinansowanie, pięniądze są przelewane na konto zakładu pogrzebowego. Czas załatwiania formalnosci zabiera do 30 dni.
W celu uzyskania aplikacji, zadźwoń na CAREline.

Oto dane organizacji:
Leukaemia Care
One Birch Court
Blackpole East
Worcester
WR3 8SG
Phone: 01905 755977
CAREline: 0808 8010 444 (24 hours)

Email: care@leukaemiacare.org.uk
Website: www.leukaemiacare.org.uk

Brain Tumor UK

To organizacja wspierająca chorych na raka mózgu. Jeśli cierpisz na ta chorobę  lub ktoś z twoich bliskich, możesz się postarać o grant do 500 funtów jednorazowej pomocy. Celem grantu jest poprawa jakości życia osoby z rakiem mózgu, wspierania ich niezależności w społeczeństwie. Pomoc może być wykorzystana zarówno na przedmioty codziennego użytku tj. lodówka czy zamrażarka, jak i duchowe- prenumeraty czasopism czy ubrania.

Podania należy składać tutaj:
Brain Tumour UK
Tower House
Latimer Park
Chesham
Bucks HP5 1TU
Tel: 0845 4500 386
Email: support@braintumouruk.org.uk
Website: www.braintumouruk.org.uk

Charis Grants Ltd.

To organizacja dla wszystkich, powołana przez firmy dostarczające wodę, gaz, prąd. Pomagają potrzebującym w trudnej sytuacji życiowej, ludziom z długami.
Mogą pomóc w następujących sytuacjach:
·         Zredukować lub zupełnie umożyć dług w opłtach za gaz, wodę czy prąd
·         Mogą pomóc w zapłacie czynszu, council taxu
·         Mogą pomóc przy zakupie niezbędnych sprzętów gospodarstwa domowego tj.pralka czy lodówka
·         Zapłacić za pogrzeb
Ubiegać się może każdy w ciężkiej sytuacji życiowej, każda firma ma oddzielny formularz aplikacyjny. Charis zadecyduje czy kwalifikujesz się do grantów z danej firmy.
Tutaj należy się zgłosić:
Charis Grants Ltd
Midgate House
Midgate
Peterborough
PE1 1TN
www.charisgrants.com
Email: admin@charisgrants.com
Phone: 01733 421 021

Rozwiązania rządowe

Linia pomocowa, gdzie dowiesz się jakie benefit Ci przysługują w konkretnej sytuacji:

Benefits Enquiry Line (BEL) – phone 0800 882200

Rząd brytyjski oferuje szereg benefitów czyli zasiłków dla ludzi w trudnej sytuacji życiowej, w tym dla chorych. Najlepiej skontaktować się z lokalnym CAB (Citizen Advice Bureau), Jobcentre Plus.
Możesz liczyć na następujące zasiłki:

Attendance Allowance– w przypadku gdy jesteś w szpitalu maksymalnie do 28 dni

Disability Living Allowance– jak powyżej, w 28 dniu przestają być wypłacane, można je wznowić jak już wrócisz do domu

Income Support severe disability premium– dla pracujących

Carers Allowance– zasiłek dla osoby opiekującej się Tobą

Child Tax Credits– gdy w grę wchodzą niepełnoletnie dzieci

Working Tax Credits– powyżej 16 roku życia, musisz pracować minimum 30 godzin tygodniowo, aż do wieku 50 lat. Po 50stce próg Working Tax Credits obniża się do 16 godzin tygodniowo.
Statutory Sick Pay- wypłacany maksymalnie 28 tygodni

Housing Benefit- przy stosunkowo niskich zarobach, dostaniesz dodatek do czynszu, w przypadku kiedy jesteś odobą niepracującą i samotną- dofinansowanie do całego czynszu zgodnie z lokalnym Housing Allowance (próg przyjęty za średnią cenę wynajmu w okolicy).

Dissability Living Allowance (DLA)- zasiłek dla osób potrzebujących pomocy, poniżej 65 roku życia. Musisz być w takeij sytuacji co najmniej 3 miesiące. Ten benefit nie wpływa na wysokość innych, nie bazuje na składce ubezpieczeniowej. Zawiera dwa elementy: care component (na opiekę) i mobility component (związany ze stopniem niepełnosprawności w danym momencie).Potrzebujesz formularza od lekarza, zwanego DS1500 aby ubiegać się o mobility component szybciej niż w okresie po 3 miesiącach.
Tutaj należy zgłosić się po formularze:
Benefit Enquiry Line 0800 882 200, prosić o DLA claim form z ulotką SD3

Carer’s Allowance (CA)- przysługuje opiekunom powyżej 16go roku życia, którzy opiekują się najbliższymi co najmniej 35 godzin tygodniowo. Kwota około 55.55 funtów tygodniowo. Musisz być opiekunem osoby, która dostaje już Disability Living Allowance ( z care component) lub Attendance Allowance. Nie możesz zarabiać więcej niż 100 funtów tygodniowo netto.

Income Support (IS)- dla ludzi w wieku powyżej 16 roku życia, aż do wieku emerytalnego, którzy nie mogą pracować z powodu stanu zdrowia lub osoby chorej w domu. O ten benefit mogą się także ubiegać samotne mamy i wdowy. Możesz wciąż pracować do 16 godzin tygodniowo.
Ubiegaj się o ten benefit w swoim najbliższym Job Centre lub pod numerem New Claim Centre 0800 055 6688

Pension Credit (PC)- rodzaj income support dla osób w wieku emerytalnym

Statutory Sick Pay (SSP)- zasiłek dla zatrudnionych, którzy zachorowali i nie mogą dłużej pracować. Bazuje na składce ubezpieczeniowej National Insurance. Wypłaca go pracodawca. Po 28 tygodniach powinien ci wystawić formularz SSP1  wcelu ubiegania się o Incapacity Benefit albo Employment Support Allowance.

Employment Support Allowance (ESA)- dla osób, które przekroczyły 28 tygodni nieobecności w pracy i już nie dostają zasiłku chorobowego od pracodawcy, dla samozatrudnionych, dla niepracujących lub szukających pracy. Bazuje na składce ubezpieczeniowej ( składki minimalne NI przez 28 tygodni choroby). Najwyższą stawkę otrzymują ci, którzy byli chodzry ponad 52 tygodnie. Zastąpił on Incapacity benefit, dwa rodzaje benefit, jeden bazuje na składce, inny na zarobkach. Uwaga: dla tych, których prognozy przewidują do 6 miesięcy życia, dostępna jest opcja Fast track i nie przechodzą okresu testowego. Podlegają automatycznie najwyższej stawce i mogą się starać o zwrot za cały okres choroby.

Bereavement Benefits– w przypadku śmierci osoby bliskiej, możesz dostać pomoc finansową. Aby skorzystać z pomocy przed śmiercią musieliście być w stałym związku tj. małżeństwo albo związek cywilny. Jeśli jedynie mieszkaliście razem, nie możesz sie starać o ten benefit.

Możesz liczyć na nastepującą pomoc:
·         Zapłatę kosztów pochówku do 2000 funtów
·         Bereavement Allowance, płacony do 52 tygodni dla małżonka, w ieku powyżej 45 roku zycia aż do emerytalnego, w przypadku kiedy nie ma dzieci
·         Widowed Parent Allowance- jeśli meiliście dzieci poniżej 20 roku życia i dostawaliście Child Benefit

Pomoc w kosztach medycznych– osoby chore na raka lub które raka już zwalczyły a cierpią na skutki uboczne terapii-  nie płacą za leki. Aplikacje dostępne są w klinice onkologicznej i powinny być także u Twojego lekarza GP. Certyfikat przyznawany jest na pięć lat.

Tekst opracowała Gosia Szwed na podstawie informacji www.cancerresearchuk.org