PSYCHOLOGICZNE WTORKI- Twoja przyszłość zależy od Ciebie

Wyraźny obraz przyszłości

Wielokrotnie już pisałam, jak ważne jest wyrobienie w sobie wiary w możliwość osiągnięcia tego, co się chce, bo jeśli nasze motywy są dość wyraźne, wiara dość silna, a pragnienia dość intensywne, nic nas nie powstrzyma.

Kilka lat temu podczas Targów Pracy, organizowanych specjalnie z myślą o naszych Rodakach, miałam okazję rozmawiać z wieloma osobami poszukującymi pracy. Na moje pytania: „jakiej pracy szukasz”, „co chcesz robić”, czy też „jakich informacji szukasz na targach” osiem na dziesięć osób odpowiadało mi: Nie wiem!

Przyznam się Wam, że kusiło mnie zapytać się: A kto ma wiedzieć, jak nie Ty? To tak jak pójść do sklepu i powiedzieć ekspedientce: jestem głodny, ale nie wiem co chce zjeść. Wówczas jeśli akurat trafimy na jej dobry humor poleci nam „coś”. A to „coś” to może być na przykład marcepan. Jeśli akurat marcepan jest dla nas ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę, i nie dość, że człowiek jak głodny to zły, to nasza frustracja wzrasta i wychodzimy ze sklepu już zirytowani, obwiniając cały świat za głupotę i za to, że nadal jesteśmy głodni. Nasz cel nie został zrealizowany. A wystarczyło wiedzieć, co się chce, bez uzależniania tego od innych i łaskawości losu.

Tak to już jest, że jeśli pragniemy coś to musimy wiedzieć czym to „coś” jest.

Odpowiedź na to pytanie znamy tylko my sami i możemy ją znaleźć tylko wewnątrz siebie. A nie jak to często bywa poszukując jej u innych ludzi, pytając: „Przyjacielu powiedz mi, jakie powinienem wykonywać zajęcie, aby sprawiało mi przyjemność” lub „Co mam zrobić ze swoich życiem?”, „Jaka praca jest dla mnie dobra” itp. Ani „przyjaciel” ani nikt poza nami nie będzie znał odpowiedzi na te pytania.
Pamiętajmy: aby coś mieć/osiągnąć, warto wiedzieć co to ma być i wziąć sprawy w swoje ręce.
Pomocne w takich sytuacjach jest stworzenie wyraźnego obrazu przyszłości. Taki obraz nie tylko pobudza motywację, ale przede wszystkim daje wskazówki pozwalające ten wymarzony obraz przyszłości zrealizować.
Załóżmy na przykład, że Twoim celem jest znalezienie satysfakcjonującej pracy. Wyobraź sobie dokładnie: jaka to praca, jak jej szukasz. Ważne jest zwrócenie uwagi na wszelkie detale (np. ubiór, pogoda, otoczenie), może towarzyszą temu obrazowi jakieś dźwięki (np. rozmowy, muzyka) albo uczucia (np. radość). Jeżeli jeden z kroków prowadzących do osiągnięcia tego celu oparty jest na nadziei, że właściwa praca się znajdzie, to znaczy, że osiągnięcie celu jest poza Twoją kontrolą, zależy od przypadkowego zbiegu okoliczności. 
Musisz zamienić ten krok taki, w którym aktywnie poszukujesz pracy, stworzysz możliwości, jakie by w przeciwnym razie by nie zaistniały.

Może się tak zdarzyć, że nie będziesz miał wystarczających informacji, aby pożądany obraz zrealizować, wówczas pytanie „w jaki sposób mogę się dowiedzieć jak to zrealizować” pomoże Ci rozpocząć poszukiwania. Spójrz na swój obraz i odpowiedz sobie na pytania: „co warto zrobić?” oraz „czego warto unikać?”. Wnioski, do których dojdziesz mogą stać się narzędziem, przy którego pomocy będziesz mógł na bieżąco oceniać, czy zbliżasz się do przyszłości pożądanej, czy niepożądanej. Za każdym razem, kiedy będziesz robił coś, co prowadzi do pożądanej przyszłości, będziesz czuć i obserwować jak się do niej zbliżasz. Jeśli zaś będziesz zachowywał się w niepożądany sposób, zaczniesz się od niej oddalać. Niech ten pożądany wyraźny obraz przyszłości kieruje twoimi decyzjami i zachowaniami tak, abyś mogła realizować swoje cele i unikała rozczarowań.
Zapraszam Was do przyjrzenia się kryteriom na podstawie, których określacie to, co pragniecie osiągnąć (http://www.lejdizmagazine.com/2012/07/psychologiczne-wtorki-nie-ma-rzeczy.html) Ponieważ to od nich w dużej mierze zależy na co zwracamy uwagę, co pomijamy, a czego unikamy i czy są one odpowiednie do realizacji pożądanego obrazu przyszłości.
Nadal zachęcam was do zadawania pytań, pisania swoich komentarzy (na adres info@nlpgate.co.uk) tak, aby rubryka stała się żywym i autentycznym forum wymiany informacji na temat tego co działa a co nie. By każdy z was poznał swój unikalny klucz do osobistego sukcesu. Za listy, które do tej pory otrzymałam serdecznie dziękuję, będę je wykorzystywała odpowiadając na nie autorom na łamach tej rubryki.
Tekst: Agnieszka Major
Zdjęcia: internet
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.