PSYCHOLOGICZNE WTORKI- Masz to co chcesz!

Codzienne wybory

Pewnie, że możesz
Pisałam już jak wykreować wyraźny obraz przyszłości, by kierował Waszymi decyzjami i zachowaniami tak, abyście mogli jeszcze skuteczniej realizować cele, i unikać rozczarowań.
Obraz, który stworzyliście korzystając z podanej przeze mnie sekwencji kroków, powstał na podstawie Waszych wewnętrznych kryteriów (wartości). Wartości te określają, co jest ważne w życiu. Na poziomie poza świadomością, to właśnie od nich w dużej mierze zależy, w jaki sposób się zachowujemy, na co zwracamy uwagę, co pomijamy, czy też decydujemy o tym, dla kogo i dlaczego pracujemy, kogo wybieramy na towarzysza życia i w jaki sposób utrzymujemy relacje z ludźmi.
Wartości wyrażamy zazwyczaj przez nominalizacje, takie jak miłość, zdrowie, rodzina, przyjaźń, sukces, uznanie, zaufanie, kompetencja, itd. To właśnie one motywują nas do działania lub jego braku, gdyż czasem może się tak zdarzyć, że nie realizujemy celu gdyż jest on niezgodny z naszym systemem wartości.

Proponuje krótkie ćwiczenie: zanotuj na kartce papieru odpowiedzi na następujące pytanie:
Jakie są twoje cele?
Kiedy to zrobisz, zadaj sobie trzy pytania dotyczące każdego celu:
Co jest ważne w tym celu?
Co cenię sobie w tym celu?
Jaki ten cel ma dla mnie znaczenie?
W ten sposób uzyskasz listę kryteriów wyrażonych pozytywnie, (czyli np. dobrobyt, chęć zdrowia, itp.), które stanowią niejako etykietkę dla ważnych wartości. Sprawdź, co oznaczają one w realnych, praktycznych kategoriach oraz jakie są ich ekwiwalenty. Dla jednych ekwiwalentem zdrowia będzie szczupła, wysportowana sylwetka, a dla innych zdrowe odżywianie. Ważne jest, abyście umieli określić, co dla Was jest ekwiwalentem w odniesieniu do kryterium, którym w danej chwili się posługujecie.
Jeżeli określiliście istotne dla realizacji Waszych planów kryteria i ich ekwiwalenty, czas odnieść je do pożądanego obrazu przyszłości. Które z kryteriów są zgodne z Twoim obrazem, a które są niezgodne utrudniając jego realizację lub po prostu w niczym nie pomagając?
Jeśli ekwiwalenty kryteriów nie pomagają w realizacji celu po prostu trzeba je zmienić.
Załóżmy, że aby osiągnąć sukces ciężko pracujesz, często po godzinach, wykorzystując każdą wolną chwilę, a wszystko po to, aby zarobić dużo pieniędzy (w tym przypadku sukces = dobrobyt). Zaniedbując przez to najbliższych, swoje pasje i pozbywając się resztek sił,  czujesz się nieszczęśliw, niezadowolony z życia. Chciałabyś mieć poczucie sukcesu, a jednocześnie cieszyć się życiem i rodziną. Chcesz także zapewnić im utrzymanie itd. Czy twój ekwiwalent sukcesu jest zgodny z twoimi celami?
Zamiana ekwiwalentu w taki sposób, aby sukces oznaczał radość z pracy, miałaby ogromny wpływ na to, jaką pracę byś wybierała i ją traktowała. Zgodnie z zasadą przyciągania: mamy dokładnie to o czym myślimy.
Zdecyduj czy trzeba coś zmienić, a jeśli tak- to jak? Wybierz te z twoich ekwiwalentów, które pomogą Ci  stać się tym, kim pragniesz być, i osiągnąć to, o czym marzysz.
Celem tego ćwiczenia było danie ci możliwości poznania siebie w sposób szczególnie użyteczny. Wiesz już co jest dla Ciebie ważne, jaki wartościami się kierujesz, które z nich są użyteczne? Wiesz także jak rozwijać umiejętność elastycznego podejścia do nich, aby w miarę potrzeby je udoskonalać i zmieniać. Dzięki tym umiejętnościom możesz bardziej świadomie i skutecznie zbliżać się  do realizacji swoich celów osobistych i zawodowych.
Podstawą wyraźnego obrazu przyszłości, który mógłby cię na przykład zmotywować do zmiany pracy, jest przekonanie, że twoje obecne działania będą miały wpływ na przyszłość, że istnieje między nimi związek.
Nadal zachęcam was do zadawania pytań, pisania swoich komentarzy (na adres info@nlpgate.co.uk) tak, aby rubryka stała się żywym i autentycznym forum wymiany informacji na temat tego co działa a co nie. By każdy z was poznał swój unikalny klucz do osobistego sukcesu. Za listy, które do tej pory otrzymałam serdecznie dziękuję, będę je wykorzystywała odpowiadając na nie autorom w kolejnych odcinkach tego cyklu.
Agnieszka Major
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
Agnieszka Major zaprasza na seminarium „Wstęp do NLP”, na którym dowiesz się jak działa ludzki umysł i jak go wykorzystać dla realizacji swoich zamierzeń? Jak radzić sobie z niewygodnymi emocjami – proste budowanie nawyków oraz nowych wzorców mentalnych wspomagających nasze działania tak by w rezultacie poprawić jakość własnego życia. Szczegółowe informacje pod nr tel. 07832376622.
Czy zastanawiałaś się nad tym czym są dla Ciebie pieniądze? Jaki jest Twój stosunek do nich? Co jesteś w stanie, a czego nie jesteś w stanie zrobić, żeby je mieć? Czy jesteś uzależniona od nich? A może po prostu ciągle ich nie masz, ciągle stają Ci na drodze do realizacji marzeń.
Jeśli chcesz rozwinąć swoją inteligencję finansową zapraszam na cykl spotkań: „Bogata kobieta” w każdy czwartek o 19. zapisy 07832376622 lub info@nlpgate.co.uk