W poszukiwaniu geniuszu

Pewnie, że możesz
 „Bardzo dziękuję za artykuły z serii „Klucze do sukcesu” i wszystkie inne, które pojawiają się na tej stronie. Czytam je z wielkim zainteresowaniem, bo naprawdę jest, co czytać:-) Wiem, ze każdy człowiek na świecie został wyposażony w talenty i predyspozycje do spełnienia własnej misji czy tez powołania na tej ziemi (tak to nazywam). Każdy ma coś, w czym byłby dobry, co dałoby zarówno  satysfakcje i pieniądze również.
 Zastanawiam się jedynie jak odnaleźć te prawdziwe talenty, to coś doczego jesteśmy stworzeni i co jest naszym powołaniem. Czy istnieje jakiś sposób jakaś metoda, która pomaga odnaleźć własne powołanie? ”.
Agata
Tego typu pytania bardzo często zadajecie mi w swoich listach. Czy istnieje sposób na dotarcie do własnych talentów? Tak.
Zaczynając podróż w poszukiwaniu tego, co często nazywamy powołaniem warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co pragnę osiągnąć? Czy inaczej: czego pragnę doświadczyć w życiu?

Zawsze mówię moim klientom: 

„JEŚLI O CZYMŚ MARZYSZ TO POTRAFISZ TEGO DOKONAĆ”.
Pewnie zastanawiasz się teraz, jaki ma związek to stwierdzenie z poszukiwaniem w sobie powołania, talentów, geniuszu (możesz dodać również swoje określenia). Ma i to bardzo duży.

Cokolwiek pragniemy, jesteśmy w stanie osiągnąć. Ale tak naprawdę pragniemy, nie chodzi mi tu o puste deklaracje typu: chcę gwiazdkę z nieba lub chcę polecieć na Marsa, tylko realne, prawdziwe pragnienie! Wszystko to, co jest poza naszymi możliwościami nawet nie przyjdzie nam do głowy by to chcieć. Osoba mająca lęk wysokości, nielubiąca latać samolotami a na myśl o lotnisku dostająca dreszczy, raczej mało prawdopodobne, aby marzyła by zostać pilotem. Jeśli jesteśmy w stanie coś osiągnąć to znaczy, że mamy wszystkie potrzebne do tego zasoby (czyli umiejętności, predyspozycje, wiedzę, doświadczenie itp.). Nasz umysł podpowiada nam poprzez nasze marzenia, pragnienia w czym jesteśmy dobrzy, w czym się możemy sprawdzić.
To bardzo proste, wystarczy wiedzieć czego tak naprawdę się chce.
Sposobem na odnalezienie „tego czegoś w nas” jest w pierwszej kolejności przyjrzenie się takim aspektom życia, które sprawiają przyjemność. To mogą być różne zajęcia, czynności (np. wędkowanie, spotykanie się z ludźmi o charakterystycznych zainteresowaniach, malowanie, śpiewanie itp.) lub rzeczy (np. widok pięknych obrazów, zapach kwiatów, samochody itp.); wszystko to, co sprawia, że czujesz, że żyjesz!

Następnie wypisz wszystko co pragniesz osiągnąć, doświadczyć w życiu. Wyobrażając sobie idealną sytuację czyli taką, w której wszystko jest możliwe i nie ma żadnych ograniczeń, czego wówczas chcesz? Jak wtedy by wyglądało Twoje życie? Co stałoby się możliwe?

Ludzie często, kiedy nie mają jasno sprecyzowanego celu, nie wiedzą jaki potencjał się w nich kryje i tym trudniej jest im go w sobie odkryć. Jeśli pragniesz nauczyć się czegoś nowego, poznać się lepiej, aby dokonać w sobie zmiany czy też stać się osobą bardziej skuteczną w działaniu, musisz mieć jakiś obraz tego co chcesz osiągnąć. Jeżeli nie uzależniasz osiągnięcia swoich celów od innych ludzi lub od łaskawości losu, osiągnięcie tego, o czym marzysz związane jest z tym czy potrafisz- stwórz wyraźny obraz przyszłości – taki, który obudzi w Tobie motywację i da ci wskazówki pozwalające ten wymarzony obraz zrealizować.
Potrzebujemy taki obraz, aby odkryć w sobie potencjał (powołanie) czy też, kiedy chcemy zrzucić zbędne kilogramy, przestać palić, dobrze zainwestować pieniądze i inne cele urzeczywistniające jakiekolwiek marzenie.

Ktoś pewnie zapyta z niedowierzaniem: „i to tyle?”, ktoś inny skomentuje: „to za proste, niemożliwe” i nic nie zrobi, nie poeksperymentuje i w rezultacie nadal jego potencjał  (geniusz) pozostanie ukryty. Niedowiarków czy też osoby potrzebujące zewnętrznej motywacji zapraszam na warsztaty NLP.
Wszystkiego tego, o czym piszę można w łatwy i przyjemny sposób nauczyć się i zacząć wdrażać w życie podczas szkolenia Praktyk NLP. Zapraszam, ale tylko tych, którzy naprawdę mają odwagę poznać drzemiący w nich potencjał
A jak tworzyć, budować wyraźny obraz przyszłości opiszę w następnym odcinku serii „Pewnie, że możesz!”.
Nadal zachęcam was do zadawania pytań, pisania swoich komentarzy (na adres aga_major@yahoo.com) tak, aby rubryka stała się żywym i autentycznym forum wymiany informacji na temat tego co działa a co nie. By każdy z was poznał swój unikalny klucz do osobistego sukcesu. Za listy, które do tej pory otrzymałam serdecznie dziękuję, będę je wykorzystywała odpowiadając na nie autorom w kolejnych odcinkach tego cyklu.
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
Agnieszka Major zaprasza na seminarium „Wstęp do NLP”, na którym dowiesz się jak działa ludzki umysł i jak go wykorzystać dla realizacji swoich zamierzeń? Jak radzić sobie z niewygodnymi emocjami – proste budowanie nawyków oraz nowych wzorców mentalnych wspomagających nasze działania tak by w rezultacie poprawić jakość własnego życia.