PSYCHOLOGICZNE WTORKI- Dziś o emocjach…

SIŁA EMOCJI
Pewnie, że możesz
Wielokrotnie już pisałam w ramach tej serii o przeszkodach czy też blokadach uniemożliwiających podjęcie działania zmierzającego do osiągnięcia wymarzonego celu. Po Waszych listach mam wrażenie, że mimo wszystko temat nie został jeszcze wyczerpany i nadal pytacie i poszukujecie odpowiedzi oraz oczekujecie podpowiedzi: 

„(…)stosuję się do Pani wskazówek, ale nadal mam wrażenie jakbym nie ruszała się z miejsca. Ogarnia mnie czasem zupełnie irracjonalny lęk. Jak sobie z nim poradzić?Ja naprawdę pragnę zmienić pracę”,czy też inny fragment listu:

„niby wszystko wiem, to przecież takie banalnie proste. I co robię? Nic. Czasem jestem tak już wściekły na samego siebie i swoja bezradność, że myślę, że kompletnie do niczego się nie nadaje, wszyscy mogą tylko ja nie. Jedyne rozwiązanie to wziąć sznurek…”.
Też skarżycie się na coś zgoła innego: „nic nie czuje, nic mnie nie cieszy, nic mnie nie smuci. Taka zwyczajna obojętność. Już dawno zapomniałem jak to jest ekscytować się czymś, czegoś pragnąć. Pytałaś w jakimś odcinku o marzenia. I to mnie poruszyło (…) poczułem ukłucie w żołądku i ogromny ból- nie fizyczny, ale można by to określić jako ból egzystencjalny. I naraz wszystko to, co osiągnąłem przestało się liczyć. Jak na nowo zacząć czuć?”
To tylko przykłady. Do tego dochodzą problemy z przeciążeniem, brakiem czasu, sytuacją finansową: „(…)na nic nie mam czasu, mam wrażenie, że czas po prostu mi przecieka przez palce, jestem już zmęczony moim zmęczeniem i tą ciągłą presją jaką mam, że na nic nie mam czasu, że nie zdążę. Pośpiech a przy tym uczucie ciągłego napięcia nie opuszczają mnie nawet na chwilę.” i wiele innych.

Z tego obrazu jednak na pierwszy plan wysuwają się emocje, brak ich zrozumienia i radzenia sobie z nimi. Większość z Was po prostu ich unika!
A czy zastanawialiście się kiedyś nad ich funkcją? Co chcą przekazać? Na co zwrócić Waszą przeciążoną świadomą uwagę? Jaką pełnią funkcję? Tak wielu z was cierpi z powodu błędnego przekonania, że emocje są zupełnie poza waszą kontrolą i pojawiają się tak właściwie nie wiadomo skąd.

Z chęci unikania pewnych emocji zdarza się, że posuwacie się do ostateczności, czasem robiąc rzeczy dziwne i przerażające zarazem. Sięgacie po narkotyki, alkohol, nadmierne jedzenie czy też hazard. Inni z was wprowadzają się w ogłupiającą depresję. Z kolei by nie zostać skrzywdzonymi niejednokrotnie wygaszacie wszelkie emocje, stając się emocjonalnymi androidami, nie odczuwając już po prostu nic.
Nie będę Wam pisała jak sobie radzić z emocjami bo już to wiecie. Inną pozostaje kwestia skuteczności tych strategii.

Chcę dziś i w kolejnych odcinkach serii „Pewnie, że możesz ” wskazać Wam na pozytywny komunikat płynący z doświadczanych przez was emocji. Bo wbrew przyjętemu rozumieniu emocji, to one właśnie stanowią podstawowe (to pierwsze i najważniejsze), wewnętrzne wezwanie do działania. To dzięki nim podejmujemy działanie. Jeśli masz ochotę dać się zaprosić w podróż, której celem będzie odkrycie tego, co twój nieświadomy umysł poprzez emocje chce przekazać twojej świadomości, zrób następujące ćwiczenie.

Pomyśl o swoim celu i wypisz wszystkie emocje, które się pojawią i szczególnie zwróć uwagę na te, które uważasz, że ciebie blokują lub te przed którymi za wszelką cenę chcesz uciec. Następnie przeanalizuj je zadając sobie pytanie: jaką pozytywną funkcję pełnią. Co np. twoja złość, frustracja chce ci powiedzieć? Na co chce zwrócić uwagę?
Za tydzień przedstawię wam listę sygnałów wzywających ludzi do działania. A już dziś mogę napisać, że wśród nich jest strach, ból i nawet złość.
Jeśli macie pytania, komentarze piszcie na adres info@nlpgate.co.uk z dopiskiem: Pewnie, że możesz. Czekam na Wasze listy.
Agnieszka Major
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk