ODDYCHAJ ŚWIADOMIE

Oddychanie jest jedna z najprostszych rzeczy na świecie. Wdychamy i wydychamy powietrze. Każdy oddycha nieświadomie, samoczynnie. Natomiast nie każdy robi to świadomie. Co to znaczy świadomie kontrolować oddech?

Oddychamy bez przerwy, zapominając o tej życiodajnej czynności. Oddychamy płytko, przez co spada wydolność naszego organizmu i szybko się męczymy. Oddychając nieświadomie, wykorzystujemy bardzo niewielką powierzchnię płuc, co powoduje, że z wiekiem zmniejsza się ich powierzchnia. Przez płytki oddech obciążony zostaje nasz układ krążenia, serce musi wykonać większą pracę, aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do komórek.

Jakie korzyści daje ŚWIADOMY ODDECH?

poprawia zdoność efektywnego oddychania, jak wspomniałam o tym wcześniej.
działa odmładzająco – w świecie „cudownych” kosmetyków przeciwzmarszczkowych, PRANAJAMA jest metodą, która pobudza Twój naturalny, wewnętrzny blask i urok, którego żadne inne kosmetyki Ci nie dadzą, bez względu na cenę.
zwiększa odporność – regularna praktyka oddychania, pomaga poprawić ogólny stan zdrowia, poszczególne części ciała otrzymują więcej tlenu i energii a toksyny są wypłukiwane automatycznie, organizm zostaje wzmocniony i ma siłę, aby walczyć z chorobami.
poprawia pracę układu krążenia – wszystkie komórki ciała zostają odżywione i ożywione, co daje niesamowitą poprawę krążenia krwi. Pomaga to ustabilizować kołatanie serca, a tym samym reguluje ciśnienie krwi.
poprawia pracę mózgu – codzienna praktyka oddychania poprawia naszą koncentrację i pomaga zachować spokój w trudnych warunkach. Ludziom, którzy często się rozpraszają, łatwiej jest się skoncentrować.
poprawia działanie układu pokarmowego – wraz z dostarczeniem tlenu i polepszeniem krążenia krwi do organów, poprawia się przemiana materii, spalanie tłuszczów i cały układ pokarmowy zostaje pobudzony do życia.


Jest bardzo dużo róznych technik oddechowych. Najlepiej jest praktykować ją z rana o wschodzie słońca, kiedy to najwięcej życiodajnej energii „spada” na ziemię.
Dzisiaj przygotowałam dla Was zestaw prostego ćwiczenia oddechowego , który Was bardzo wyciszy, uspokoi rozbiegane mysli, wprowadzi równowagę i harmonię w systemie. To ćwiczenie wzmocni Wasz system nerwowy , dotleni i poprawi Wam się oddychanie. Każde wykonanie będę dokładnie opisywać i posługiwać się ilustracjami, aby było Wam łatwiej.
Wybierz sobie spokojne i zaciszne miejsce w domu, takie, do którego nie wpadną po 5 minutach rozkrzyczane dzieci z psem 🙂 Dobrze jest 10 minut wcześniej przewietrzyć pomieszczenie , lub jeśli nie jest zimno to zwyczajnie uchylić okno. Możesz włączyć muzykę, która Cię relaksuje i uspokaja. Usiądź w pozycji siedzącej , tak , aby kręgosłup był wyprostowany. Najlepsza pozycja do tego nazywa się SUKHASANA , obrazek poniżej.


Albo zwyczajnie, jeśli nie lubisz tak siedzieć, usiądź na krześle, tylko pamiętaj o wyprostowanym kręgosłupie. Weź 5 głębokich i długich oddechów przez nos. Teraz prawym kciukiem delikatnie zamknij prawe nozdrze, obrazek poniżej:
Zrób wdech przez lewą dziurkę , powoli licząc w myślach do 4. Następnie zatkaj palcem lewą dziurkę ( czyli tą, która wciągałeś/aś powietrze) , wstrzymaj oddech, licząc w myślach do 4, obrazek poniżej :

Następnie odetkaj prawą i wypuść nią powietrze, powoli licząc w myślach do 4, obrazek poniżej :
Teraz przy otwartej prawej dziurce wciągamy powietrze prawym nozdrzem,  ( lewe zamknięte palcem ) powoli licząc w myślach do 4, zatykamy prawe , wstrzymujemy powietrze ponownie licząc do 4, obrazek poniżej :

i wypuszczamy lewa dziurka również licząc do 4, jak poniżej :

Teraz ponownie wdech lewą dziurką i powtarzamy cały cykl 3 – 5 razy. W zależności ile możesz. Jeśli zacznie Ci się kręcić w głowie, przerwij. Nic na siłę.
 To ćwiczenie można wykonywać codziennie i z każdym dniem zwiększając sekundy, aż dojdzie się do 12. Ale pamiętajcie, zaczynamy od 4!
Powodzenia !
Nina