Praktyczna lekcja karmienia piersią dla przyszłych i obecnych mam

KARMIENIE PIERSIĄ TYLKO DLA WYTRWAŁYCH!

        Mleko kobiece produkowane jest przez gruczoły mleczne w piersiach. To niezbędne pożywienie dla noworodków, które nie są w stanie w pełni trawić w zasadzie niczego innego. Dla nieco starszych dzieci to świetny uzupłęniający pokarm, naszpikowany dobrocią witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i hormonów.Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia bobasa. Mleko nie tylko zaspokaja głód, ale także jest jednym z czynników zapobiegania śmierci łóżeczkowej, wspomaga rozwój inteligencji, redukuje podatność na infekcje, na otyłość w przyszłości. Dla mamy to sposób na spalanie kalorii, szybsze kurczenie się macicy, redukcję krwawienia poporodowego, a w późniejszym okresie ryzyka raka piersi. Kompozycja mleka to szereg substancji, niezbędnych do życia człowiekowi, w tym proteiny, węglowodany, nienasycone kwasy tłuszczowe, minerały, nawet kompleks kwasów zwany HAMLET, który zapobiega wszelkim formom raka u dzieci, zabijając komórki nowotworowe.  Mleka zawiera także związki podobne w działaniu do marihuany, działające na neuroprzekaźniki i powodujące stany relaksacyjno- euforyczne. To zupełnie inny typ mleka niż innych ssaków. Jest dużo bardziej wodniste niż np. krowie i znacznie od nie  go słodsze.

          Ponadto o czym nie każda z Was wie, można je używać jako naturalne lekarstwo na rany- jest antybakteryjne, sterylne i pomaga goić rany, łagodzi podrażnienia, ślady po ukąszeniach owadów, może pomóc w infekcjach dróg oddechowych. Nie udowodniono jeszcze, choć trwają intensywne badania, że mleko z piersi podawane chorym na raka, może uratować im zycie.
          Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalety kobeicego mleczka, coraz więcej restauracji i firm próbuje wykorzystać jego benefity w swoich punktach handlowych. Powstały restauracje np. pod Hansa Lochena w Szwajcarii czy Daniela Angerera z Austrii, który otworzył lokal w Nowym Jorku, które serwują produkty, z dodatkiem mleka z piersi jako altrenatywę dla innych produktów bez mleka krowiego. Powstały też słynne lody „Baby Gaga”, które wciąż trzymają się mocno na rynku Covent Garden w Londynie i inspirują innych producentów do badań nad nowym smakiem. Poczyniono też pierwsze próby wykonania mydła z kobiecego mleka! W Kostaryce trwają próby nad produkcją sera i waniliowego sosu z użyciem mleka z piersi jako alternatywy dla innych produktów do karmienia dzieci.
           Najnowsze dane dowodzą, że Twoja dieta nie wpływa znacząco na jakość mleka. Możesz pić małe ilości kawy czy herbaty z kofeiną, czy wypić okazyjnie lampkę wina! Zgodnie z badaniami Dr Katherine A. Dettwyler dowodzi, że kobiety na ubogiej diecie np. ryżowej, z maym dodatkiem warzyw, dostarczają podobnej lub nawet lepszej  jakości mleka jak mamy spożywające bardziej zróżnicowane pokarmy.

www.zazzle.co.uk
         Zatem moje drogie mamy, nie dajcie się zwieść popularnym opiniom, że to co jecie trafia do mleka. To niedokładnie tak działa. Zdrowa dieta jest rekomendowana głownie ze względu na Ciebie, a nie na malucha. Mleko się nie zamieni magicznie w wodę ale Ty będziesz na pewno miała mniej siły, żeby opiekować się maluchem, jeśli zdecydujesz się na ubogie w witaminy jedzenie.
Jednak spożywana ilość kalorii może mieć wpływ na ilość mleka. Jeśli zdecydujesz się np. na odchudzanie w czasie karmienia, dzidziuś na pewno będzie potrzebował nieco częstszego przystawiania. Np. Afrykańskie mamy, które spożywają mniej mięsa a za to więcej kasz, ryżu, kukurydzy mają mleko znacznie bardziej pożywne, bogate w kalorie niż mamy z wielkiego miasta.


              Kolejnym mitem jest sprawa dużych piersi. Oczywiście wielkość biustu nie wpływa na ilość mleka. Generalnie należy pamiętać o zasadzie, że im pełniejsza pierś, tym mleko bardziej wodniste. Najbardziej pożywne mleczko pojawia się wtedy, kiedy już pierś jest prawie pusta! Najważniejsze są jednak w diecie płyny, niekoniecznie woda, organizm sam sobie przyswaja wodę z jakiegokolwiek płynu. Niektóre pokarmy są transferowane do mleka i w razie złego samopoczucia niemowlaka, reakcji na poszczególne składniki,  należy je wyeliminować. Są to najczęściej mleczne proteiny z mleka krowiego, proteiny z orzechów, ryby z dużą zawartością merkurego.

Co zrobić jak dzidziuś nie przybiera odpowiednio szybko na wadze?

www.zazzle.co.uk
             Po pierwsze się nie poddawać z karmieniem piersią. To normalne, że kobieta na samym początku ma zazwyczaj bardzo mało mleka ale za to jakiego pożywnego! Pamiętacie o zasadzie- im więcej mleka, tym gorsza jego jakość? Zatem nie szukaj wymówek, że mleko zniknęło. Nawte jeśli wyciskasz dwie krople, ono tam jest! Dziecko ma zapewne inny problem. Po prostu jest nieprawidłowo przystawiane do piersi. W 70 % jest to powód porażki przy karmieniu. Zwróć uwagę na pieluchy bobasa. Jeśli są mokre dość często, to znaczy że masz mleko i wszystko jest w porządku.
Jesli dziecko nie przybywa na wadze, postaraj się najpierw poprosić o poradę specjalistów w klinice karmienia. Podczas mojego ostatniego pobytu w szpitalu widziałam jak bardzo jest to pożyteczne. Kobieta obok myślała, że nie ma zupełnie pokarmu. Jej córeczka płakała w niebogłosy  z głodu. W końcu przyszła bardzo cierpliwa położna z kliniki karmienia i zajęła się nimi tak troskliwie, że w ciągu kilku godzin słyszałam już tylko mlaskanie. W 3 dobie kobieta zaczęła narzekać, że mała nie może się oderwać od piersi,  a ona nic nie może zrobić i ma rany na sutkach.
         Niestety jeśli karmisz po raz pierwszy sprawa nie jest tak prosta jak mówią. Zazwyczaj będziesz miała rany w którymś momencie, stan przedzapalny w drugim, bóle w piersiach. Karmienie piersią to ciężka praca ale jak ze wszystkim, jak nabierzesz doświadczenia, to wszystko okaże się naturalnie łatwe.
www.zazzle.co.uk
     Jeśli chcesz pomóc maluchowi przyzwyczaić się do karmienia, słuchaj go i obserwuj. Mały człowiek sam wybierze stronę, na której woli być karmiony, pory kiedy jest głodny. Nie pozwól nikomu Wam przeszkadzać. Często powodem niechęci do przystawienia w szpitalu są traumatyczne przeżycia noworodka np. odebranie od mamy, wsadzenie pod lampę naświetlającą na żółtaczkę, pobrania krwi, badania. Najważniejsze w karmieniu jest upewnienie się, że dziecko jest dobrze przystawione. Jeśli masz podejrzenia, że masz za mało mleka, kup pompkę elektryczną do odsysania i rób to regularnie. Im częściej to robisz, tym wiecej mleka zaczniesz produkować.  Reszta, gwarantuję, przyjdzie sama. Zaufaj mi- wykarmiłam piersią troje dzieciJ

Upewnij się, że dziecko nie ma innych medycznych problemów, np. z przełykiem czy nerkami, infekcji ucha, gardła, grzybicy czy alergii. To mogą być przyczyny dlaczego dziecko nie przybywa na wadze. Upewnij się także, że dziecko ma odpowiednio dużo miłosci i bliskości. Możecie np. spać razem w ciągu dnia, jeśli nie praktykujesz co-sleepingu w nocy. Możesz spróbować masażu dziecięgo, noszenia malucha ze sobą przez większośc dnia w nosidełku. Upewnij się, że pozwalasz dziecku opróżnić całą pierś i jak skończy oferuj drugą. Jak już wszystko zawodzi, możesz poprosić o leki, wspomagające laktację, pij herbatki na laktację np.Hipp. Dla podniesienia wagi malucha możesz także zastosować pięciominutowe odsysanie mleka tuż przed karmieniem, aby pozbyć się wodnistego, mniej wartościowego i podać już maluchowi to, co najlepsze.

Materiał opracowany na podstawie licznych źródeł medycznych oraz Wikipedii przez Gosię Szwed
Zdjęcia pochodzą ze strony FB wspierającej karmienie piersią „Respect the Breast” oraz z kolekcji www.zazzle.co.uk
Fat
total (g/100 ml)
4.2
fatty acids – length 8C (% )
trace
polyunsaturated fatty acids (%)
14
Protein (g/100 ml)
total
1.1
casein 0.4
0.3
a-lactalbumin
0.3
lactoferrin
0.2
IgA
0.1
IgG
0.001
lysozyme
0.05
serum albumin
0.05
ß-lactoglobulin
Carbohydrate (g/100 ml)
lactose
7
oligosaccharides
0.5
Minerals (g/100 ml)
calcium
0.03
phosphorus
0.014
sodium
0.015
potassium
0.055
chlorine
0.043

Tablica wartości odżywczych mleka z piersi
Źródło: Wikipedia