POLKA SUKCESU- Asia Smaga- projektantka gwiazd


Asia Smaga- światowej sławy projektantka gorsetów. Jej małe dzieła bieliźnianej sztuki noszą największe gwiazdy, w tym Celine Dion, Jenifer Lopez, Angelina Jolie. O tym jak wspinała się po drabinie sukcesu i jak modelować figurę, żeby wyglądać zawsze niczym posągowa Wenus…Kiedy przyjechaś do Londynu i dlaczego akurat tutaj?

Przyjechalam do Londynu w 1997, bo chcialam sie tu zatrzymać na 6 miesięcy, żeby nauczyć się angielskiego, a byłam w drodze do Nowego Yorku. I tak moje 6 miesięcy zamieniło sie w 14 lat.

Gorset- niewidzialna a jakże istotna część ubioru…! Skąd pomysł na projektowanie tej części garderoby?

Pomysł wyszedł kiedy pracowałam nad kostiumami do filmów i teatrów. Także doswiadczenie pracy z innymi projektantami mody. Zorientowalam się, że wszyscy projektują suknie, które nie mają żadnej fundacji. Na rysunku te suknie wyglądały świetnie, ale rzeczywistość to nie to samo. Gorset to byla luka na rynku a tym bardziej bielizna, która wyrzeźbi figurę pomimo otwartych pleców, dużego dekoldu czy bez ramiączek.

Słyszałam o sławach estrady i ekranu przywdziewających Twoje dzieła. Kto należy do Twoich klientek?

Było ich sporo w ciagu tych ostatnich paru lat. Niektóre starają się zachować  prywatność,  inne chcą  mnie reklamować. Ale ostatnio moja najwiekszą fanką jest Celine Dion, która wykupila całą moją kolekcję – podwójnie, na scenę w Las Vegas i dla siebie prywatnie.Przeistaczasz kobiece figury w zgrabne kobiece posągi. Czy to pasja zwana ‘kobietą’ czy też chęć zdobycia laurów w świecie mody?

Może bardziej pasja zwana „Taką bym chciała mieć figurę” więc projektuję wyjatkową garderobę, żeby to osiagnąć. Przyjemne z pożyteczym lub pożyteczne z przyjemnym. Myślę, że każdy artysta kreuje coś pod swój własny gust.

Czarodziejską różdżką gorsetu odejmujesz zbędne centymetry. Czy to znaczy, że dążysz do ideału zwanego size „0”?

Nigdy nie bede pochwac size „0”. Widzialam juz wiele tragedii wśród modelek, które ciągle torturują  się o mniejsze rozmiary. To staje się dla nich obsesją i psychiczną chorobą a efekt jest wręcz okropny. Figura, którą osiagną to prosty kijek a nie ksztalt klepsydry. Dla mnie size „0” to figura 5 letniego dziecka a nie dorosłej kobiety.Zdradzisz nam kilka sekretów w dobieraniu właściwej bielizmy do każdego typu sylwetki?

Przede wszystkim odpowiedni rozmiar stanika. Znam parę takich pań, które wierzą, że w biuscie są 75B, bo ostatnio jak sie mierzyły to taki rozmiar im pasował. W 15 lat po ostatniej przymiarce przybylo im do 75E ale ciezko jest czasami taka osobę przekonać. Sklepy bieliźniane w Wielkiej Brytanii oferuja darmowe przymiarki. Myślę, że każda z nas powinna z takich uslug skorzystac co 6 miesięcy. Czasami możemy się miło zaskoczyć!
Jest także wazne, żeby dobrać odpowiedni stanik do różnych funkcji. Na przyklad najbardziej praktyczy stanik to prosty z gładkiego materiału i czym mniej ozdób tym lepiej. Koronkowe staniki są ładne ale na pokaz „Underwear as Outerwear”. Pod koszulką czy cienką bluzką wygląda trochę jak zwinięta gazeta.

Kobiety takie jak Ty są niezwykle inspirujące. Czy czujesz na sobie odpowiedzialność bycia gwiazdą w swoim fachu? Czy to Cię motywuje czy powoduje coraz większy stres?

Aż mi dreszcze przeszly na twoje pytanie. Bardzo milo z Twojej strony ale za gwiazdę sie nie uważam. Jeśli dojdę do poziomu jak Chanel Fashion House czy Gucci House, wtedy poklepie się po ramieniu i powiem sobie „Well done”. Poprzeczka jest wysoka. Jak widzisz wymagam od siebie zbyt wiele żeby poczuć się gwiazdą. Unikatywność przyciąga wzrok i zainteresowanie potencjalnego klienta. To cały sekret popularności.Gdzie możemy kupić Twoje projekty? Czy są bardzo drogie?

Gorsety nie są drogie jesli potraktujesz to jako inwestycję, coś co nie wyjdzie z mody, coś co zawsze będziesz nosić i czuć się jak gwiazda i coś co przez swoją jakość starczy Ci na lata.
Jedwabny gorset mozna kupic od £380-£450 i są do nabycia w Browns Fashion, Net-a-Porter.com, Barneys New York, Harvey Nichols Istanbul, Kleinfeld Manhatan, Catriona Mackechnie.com lub bezposrednio od nas Ender Legard Corsetry www.enderlegardcorsetry.com

Dziękuję bardzo za rozmowę i  idę przywdziać jeden z gorsetów. Dziś także chcę się poczuć jak gwiazdaJ

Także dziekuję za rozmowę i zainteresowanie.