[columnize]

Ciekawa, inspirująca- to określenia wypadają dość blado przy osiągnięciach i barwnej osobowości Joanny Sawickiej, o pseudonimie artystycznym Anastasia VI. Jej wyjątkowy talent został doceniony i wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Siłą Joasi są włosy. To one ciągną ciężarówki, dźwigają ludzi, służą dzisiejszej bohaterce za linę. Joanna przeprowadziła się do Londynu w wieku 14 lat po śmierci ojca, jej jedynego opiekuna. Mieszkając z siostrą, rozpoczęła edukację w brytyjskiej szkole. Szło jej tak dobrze, że mimo trudności językowych na samym początku, dostała się na studia biochemiczne University of Westminster. Jednak to nie naukowa kariera stała się jej pasją, a cyrk.

 

Rozmawia: Gosia Szwed

Witaj Joasiu, jaki masz opis w kontrakcie o pracę?

Jestem artystką cyrkową i specjalizuję się w przedstawieniach podczas których unoszę się w powietrze i podnoszę za pomocą włosów ciężary. Aktualnie pracuję w The Circus of Horrors.

Zatem pracujesz w cyrku. Czy o tym marzyłaś jako dziecko czy to jedynie jednorazowa fantazja?

Nigdy nie byłam w cyrku jako dziecko. Po raz pierwszy odwiedziłam cyrk jak miałam 17 lat. To było w Croydon, w Fairfield Halls I tak się zdarzyło, że to był The Circus of Horrors. Zachwycił mnie ale nie planowałam dołączyć do cyrku. Wówczas studiowałam bowiem biochemię.

W takim razie jak to się stało, że znalazłaś się w cyrku?

Chwilę po tym jak poznałam mojego chłopaka, dziś męża- połykacza mieczy, zaoferowano mi dołączenie do trupy cyrkowej. Zamierzałam pozostać tam jedynie rok i potraktować to doświadczenie jako przerwę w moich studiach, ale tak mi się spodobało, że zostałam na czas bliżej nieokreślony.

Rzeczy, które wykonujesz z pomocą swoich włosów są niesamowite. Czy to był Twój pomysł, żeby zaistnieć z tak oryginalnym planem na występy przed publicznością?

Widziałam Chińczyka, który używał włosów do swojej sztuki. To sztuka, która nie znalazła kontynuacji u wielu artystów bo jest niezwykle trudna i nieprzyjemna do wykonania. Kiedy rozpoczęłam karierę w cyrku, byłam połykaczką ognia, kładłam się na „łóżku z gwoździ”, wspinaczkę po mieczach. Potem zdecydowałam, że muszę znaleźć coś bardziej spektakularnego do pokazania na dużej scenie i tak narodził się pomysł wieszania na włosach. Sporo czasu zabrało mi opracowanie najlepszej możliwej metody związywania włosów. W moich występach jest kilka rzeczy, które robię tylko ja, są unikalne i wymyślone przeze mnie. Np. sztuczne ognie na koniec występu, z którymi wiruję w powietrzu, uniesiona siłą moich włosów. Jestem jedyną osobą w UK, która jest w stanie pociągnąć samochód za pomocą włosów.

Szczerze mówiąc, nawet jak bym bardzo chciała, moje włosy nie są na tyle silne, żeby przeciągnąć królika. Co robisz ze swoimi włosami, że są takie mocne, że możesz nimi przeciągać ciężarówki?!

Używam bardzo dużo odżywki, około 2 butelek dziennie. Nigdy nie farbuję włosów kiedy aktywnie występuję, nie obcinam ich.

Twoje niesamowite osiągnięcia zostały wpisane do Księgi Guinessa. Czy jest ktokolwiek na świecie, kto ma tak silne włosy jak Ty?

Pobiłam rekord światowy w podnoszeniu największej wagi za pomocą włosów. To ogromne wyróżnienie i osiągnięcie. Wspaniale jest wiedzieć, że jesteś w czymś najlepsza na świecie.

Wzięliście udział w przesłuchaniach do Britain’s Got talent. Opowiedz nam o tym.

BGT zapewniło nam wspaniałą szansę na pokazanie się. Amanda Holden powiedziała, że jesteśmy jak “rockowe show na kwasie, rodem z horroru”. Simon Cowell powiedział, że “bardzo mu się podobało ale nie jest pewien czy królowej też by się podobało”- co było fantastycznym komentarzem w jego ustach. Całe doświadczenie było niezwykle stresujące, czułam jak cały naród obserwuje każdy mój ruch. Dobrze, że to zrobiliśmy, to było prawdziwe wyzwanie ale nie chciałabym tego powtórzyć.

Czy używasz jakiejś specjalnej techniki do ciągnięcia rzeczy? Czy robisz jakąś specjalną fryzurę, żeby Twoje włosy były silniejsze?

Przez 45 minut, dwoje ludzi plecie moje włosy jak linę w okół metalowego koła, które jest później przyczepione do takielunku. Wszystko po to, aby się upewnić, że włosy są przyczepione na tyle mocno, że nie rozpuszczą się podczas występu. Włosy muszą być mokre, dokładnie rozczesane I zczesane tak, aby mieć pewność, że każdy mieszek włosowy poddany jest podobnemu obciążeniu. Każdy niezaczesany włos wypadnie z konstrukcji i sprawi, że występ będzie dla mnie bardziej bolesny.

Ciagnięcie włosami to nie jedyna Twoja umiejetność…

Tak, mogę ciągnąć rezczy włosami, wisieć na nich, a także mam show, w którym koledzy robią show na trapezie wiszącym na moich włosach. To także osiągnięcie, które zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinessa.

Dlaczego cyrk nazywa się cyrkiem horroru? Czego możemy spodziewać się po takim przedstawieniu?

Od 1995 roku, od czasów festiwalu w Glastonbury, cyrk odbył trasę po całym świecie, stając się kultowym. Cyrk prosił się o rewolucję, coś na miarę XXI wieku. Od połykaczy mieczy, poprzez balansujące diabełki, wiszenie na włosach, karłowate demony, osobę zapeklowaną, występy w powietrzu, aż do przebitych widelcem policzków, przy dźwiękach muzyki rockowej. Jeśli Quentin Tarantino reżyserowałby Cirque Du Soleil, to byłaby pewnie połowa drogi do tego co się u nas dzieje.

Twoje zdolności przypominają mi wojowników ze świątyni Shaolin, którzy mogą robić niesamowite rzeczy, kontrolując wszystko rozumem. Czy TY też tak robisz? Jak kontrolujesz swoje ciało, czy medytujesz, modlisz się, w jaki sposób się koncentrujesz do takiego stopnia, że stajesz się super człowiekiem?

Robiłam to tak wiele razy, że nie odczuwam już bólu, jedynie czuję, że coś robię. Nie ma elementu zaskoczenia- wiesz co będzie się działo więc możesz się na to przygotować. Jeśli przypadkowo wsadziłabym palec w drzwi, umierałabym z bólu. Jednak kiedy doskonale wiem co mnie czeka, mogę się do tego przygotować.

Hannibal Hellmutro- twój mąż rozerwał sobie tchawicę kiedy próbował połknąć zasilany pręt neonowy. Wkrótce jednak powrócił do show. Jak się wtedy czułaś? Czy myśleliście o zmianie kariery?

Czasami coś ci się może stać nawet jak przechodzisz przez ulicę, więc musisz żyć jak gdyby jutra nie było. Zawsze staramy się wkalkulować ryzyko i zredukować możliwość wypadku, ale niestety zdarza się, że coś pójdzie nie tak. Takie ryzyko zawodowe. Nigdy nie jest ci łatwo jak ktoś bliski jest w szpitalu i mam nadzieję, że to się juz nigdy nie przydarzy.

Wyglądacie na bardzo odważną i oryginalną parę. Czy zamierzacie pozostać w cyrku na zawsze czy planujecie zmianę zawodu, założenie rodziny, dzieci, pozostanie w jednym miejscu?

Nie planujemy posiadania potomstwa, ale nie możemy pozostać w cyrku na zawsze ze względu na ogromne obciążenie jakie niesie za sobą ta praca dla twojego ciała. Właśnie rozkręcamy własną firmę sprzedającą piwo Legion13 i zawsze chciałam wyprodukować swoją własną odżywkę do włosów. Nie mamy planu na opuszczenie cyrku w najbliższej przyszłości bo kochamy tą pracę!

Obydwoje jesteście ambitni, silni. Czasami pewnie trudno Wam żyć w harmonii? Kłócicie się?

Większość ludzi pewnie nie uwierzy ale nigdy się nie kłócimy. Za to bardzo dużo się komplementujemy, wspólne życie i praca są dla nas bardzo łatwe. To jak posiadanie najlepszego przyjaciela zawsze przy sobie.

Masz najprawdopodobniej bardzo silną osobowość, jesteś konsekwentna, nie poddajesz się. Zawsze taka byłaś czy zajęło ci chwilę zbudowanie tak silnego charakteru? Przeczytałam w wywiadzie z Tobą, że cierpisz na regularne migreny, bóle głowy, skóra na Twojej głowie wydaje się twardsza niż normalnie. Jak daleko potrafisz się posunąć, żeby osiągnąć swoje cele?

Prawdopodobnie czasami posuwam się zbyt daleko. Bardzo ważne jest poznanie własnych granic ale z kolei zasady są po to, żeby je łamać. Nie sądzę, żeby na świecie było dużo rzeczy, których nie chciałabym spróbować.

Czy dostałaś kiedyś ofertę wzięcia udziału w reklamie firmy zajmującej się produkcją kosmetyków do pielęgnacji włosów?

Właśnie z jedną rozmawiam…

Czy myślisz, że Wielka Brytania to Twoje miejsce na Ziemi? Chciałabyś tu zostać i się zestarzeć?

Bardzo się cieszę, że zbudowałam tutaj swoje życie, Wielka Brytania jest teraz moim domem. Na emeryturze mogłabym zamieszkać gdzieś w cieplejszym klimacie ale na razie nie mam planów na przeprowadzkę.

 

[/columnize]

This slideshow requires JavaScript.