Pieczona kaczka na jabłkach z modrą kapustą i szagówkami.

Składniki :
Pierś z kaczki – 2 sztuka średnia

Podudzie z kaczki – 2 sztuka średnia
Sok z pomarańczy – 100 ml
Oliwa z oliwek – 50 ml
Kapusta czerwona – 1 sztuka mała
Cebula biała – 1 sztuka mała
Boczek wędzony parzony – 50 g
Jabłko – 2 sztuki, średnie
Ocet jabłkowy – 50 ml
Ziemniaki – 4 sztuki, średnie
Mąka pszenna typ 550 (luksusowa) – 8 łyżeczek do herbaty
Jaja kurze – 1 sztuka średnia
Szpinak – 100 g
Masło – 50 g
Rodzynki – 50 g
Miód lipowy – 1 łyżeczka do herbaty
Majeranek – wg. uznania
Sól morska – wg. uznania
Pieprz biały – wg. uznania
1. Rozgrzewamy piekarnik 130°C. Pierś z kaczki oraz pałkę nacieramy przyprawami i podlewamy sokiem pomarańczowym marynując 30 minut. Pierś oraz pałkę obsmażamy na oliwie z oliwek z dwóch stron po 5 minut, a następnie pieczemy w żaroodpornym naczyniu pałkę 1 godzinę dokładając następnie pierś i piekąc razem kolejne 15 minut.

2. Sos: Z powstałego tłuszczu z pieczenia sporządzić sos dodając: rodzynki, masło, sok z pomarańczy i mąkę. Mieszamy gotując w rondelku ok. 5 minut, odparowujemy do postaci sosu.

3. Szagówki to kopytka, ale zrobione w Poznaniu. Nazwa stąd, że rulon ciasta tnie się na szagę – czyli na skos (Kopytka): Obrane ziemniaki gotujemy do miękkości, studzimy. Dodajemy jajko, świeży szpinak i miksujemy w melakserze. Wyrabiamy ciasto dodając powoli mąkę. Formujemy wałek grubości palca i kroimy pod skosem. Wrzucamy do osolonego wrzątku przed podaniem dania, aż szagówki wypłyną na wierzch.

4. Modra kapusta: Boczek kroimy w drobną kostkę smażymy bez tłuszczu, w rondelku. Cebulę kroimy w kostkę dodajemy do podsmażonego boczku dusimy do miękkości. Kapustę czerwoną obieramy z brzydkich liści, myjemy, a następnie szatkujemy na drobne piórka .Dodajemy do boczku i cebuli podsmażając 2 minuty. Następnie dolewamy ok 200 ml przegotowanej wody. Kapustę dusimy ok 20 minut, dodając przyprawy i ocet jabłkowy, aby nie stracić koloru. 1 jabłko ścieramy ze skórką na grubych oczkach i  dodajemy na koniec do kapusty.

5. Drugie jabłko kroimy w cienkie plasterki, smarując miodem, pieczemy w piekarniku z kaczką ok 5 minut.

Przepis przygotował: Przemyslaw Kuśnierek