Gabrielle Roth nazywana jest miejską szamanką. Zajmuje sie leczeniem duszy człowieka, wykorzystując jego ciało. Od lat młodzieńczych zajmowała się terapią ruchem. W latach 70’ zaczęła rozwijać ruch „5 rhythms” i swoją szkołę w NYC. Mówi, że świat do niej przemówił rytmami. Dziś leczy coraz wiekszą rzeszę ludzi za pomocą kliku rodzajów tańca rytualnego, najczęściej wykorzystywany jest układ „Wave”. Taniec składa się z pięciu rytmów. Poprzez uzdrawianie duszy, pomaga także ciałom odzyskać harmonię i odrzucić choroby. Ciało naturalnie rozwija swój język, w tańcu przemawia do innych, odblokowuje energie. Taniec do końca, wyzwolenie, podążanie za swoimi instynktami.To rodzaj medytacji ruchem. Każdy proces życiowych decyzji również składa się z pięciu rytmów.  Gabrielle mówi: „w każdym jest dziecko ze złamanem sercem, w każdym jest dziki nastolatek i spokojny, mądry staruszek”. „5 rhythms” wyzwala wszystkie sylwetki, drzemiące w naszych ciałach. To odkrywanie własnego ciała na nowo. Odzyskanie siebie, żywotności, zaangażowania w życie.Dajesz przyzwolenie ciału na tańczenie i na to jak czuje. Jeśli czujesz złóść, tańczysz agresywnie, mało energii- możesz tańczyć siedząc na podłodze. Flowing, staccato, chaos, lyrics, still. Oddychaj i tańcz emocjami.

Gabrielle Roth wykorzystuje praktyki szamańskie, które zakładają ekstatyczną podróż w zaświaty dla dobra duszy i wspólnoty. Ślady szamanizmu można dostrzeć w większości religii. W tradycyjnej kosmologii, świat podzielony jest na trzy piętra- duchowe, ziemskie i niebieskie, duchowe piętro boskie. Wiele rytuałów tańca „Wave” nawiązuje do filozofii wschodu, psychoterapii metodą Gestal. Najważniejszym załozeniem terapii jest skupienie się na tu i teraz oraz załozenie, ze językiem ciała są emocje. Terapia skupia się na jedności ciała i psychiki, a jej celem jest osiągnięcie dojrzałości i wzrostu potencjału człowieka poprzez integrację osobowości. Wg Gestalt człowiek raeguje sumą utrwalonych w procesie życiowym reakcji i aby czuć się akceptowanym, blokuje swój potencjał. Taniec odblokowuje autentyczne emocje, uczucia, prowadzi do wyzwolenia z zakorzenionych zachowań. „5 rhythms” zawiera również elementy psychologii transpersonalnej, która z definicji poddaje w wątpliwość tradycyjne szkoły psychologii- psychoanalizę, bahawioryzm i orientację humanistyczną. Ten kierunek zajmuje się pozyskiwaniem najwyższego potencjału ludzkiego, jego rozpoznywaniem, zrozumieniem i realizacją duchowych stanów świadomosci. Obejmuje badanie doświadczeń zwanych szczytowymi, czyli mistycznych, stanów ekstazy.

Sama Roth opisuje „Wave” jako podróż do wnętrza duszy. Za pomocą ciała docierasz do serca, uwalniasz je i uwalniasz umysł do momentu kiedy zgłębisz esencję swojej duszy, źródła wszelkiej inspiracji, z nieograniczonym potencjałem. Terapia skupia się także na odnalezieniu własnej tożsamości.Typowy układ Wave trwa godzinęi opiera się o 5 filarów: falowanie, staccato, chaos, liryka i cisza. Tańczyć każdy może. Niezależnie od stopnia sprawności fizycznej, wieku czy statusu. Na zajęciach nie ma choreografii, nie powtarza się kroków, a uwalnia własną wyobraźnię i instynkty. Na świecie obecnie jest około 300 przeszkolonych nauczycieli tańca Wave. Od USA, poprzez Belgię, Polskę, Chorwację, Norwegię, Francję, Niemcy, Turcję, aż po daleką Japonię. Informację gdzie i kiedy odbywa się warsztat na Towim terenie, uzyskasz tutaj: http://www.5rhythms.com/EventSearch.php
Na stronie znajdziesz nieco więcej informacji na temat samego tańca, jego odmian i co możesz dzięki niemu osiągnąć dla siebie.
GS