Osiągamy cele z Agnieszką Major

PROSTO DO CELU

Pewnie, że możesz

             Być może czujesz już, że twój mózg jest genialna maszyną do realizacji celów. Genialną, ale jak wszystko ma swoje ograniczenia. Po pierwsze potrzebuje  od ciebie  jakichkolwiek celów, żeby je realizować. Po drugie potrzebuje Dobrze  Sformułowanych Celów, żeby móc je realizować SKUTECZNIE i MAKSYMALNIE SZYBKO.  I tu już zaczynają się schody. Bo czym są cele? Mówiąc najkrócej i najdosadniej są tym, czego TY CHCESZ. TYM CZEGO TY CHCESZ NAPRAWDĘ W SWOIM ŻYCIU OSOBISTYM, RODZINNYM, ZAWODOWYM itd. I już. To może wydawać ci się niezwykle proste. Powiesz do mnie: daj mi chwilę i już ci daję całą listę moich celów.  Jednak na wszelki wypadek na sam początek posłuż się paroma wskazówkami i uwagami:
CEL to jest to, CZEGO CHCESZ               Moje doświadczenia w pracy z klientami jasno pokazują, że są oni w stanie bardzo dobrze określić, czego nie chcą. Np.: „Nie chcę zostawać w pracy do 21.00 lub dłużej”, „Nie chcę tyle ważyć”, „Nie chcę się kłócić z moją rodziną”, „Nie chcę się ciągle nie wyrabiać z terminami w projektach”, „Nie chcę tak dużo brać na siebie”, „Nie chcę się czuć wiecznie zmęczony i gonić w piętkę”, „Nie chcę czuć się wykorzystywana przez firmę i rodzinę”,  itd. Być może ty także mógłbyś uzupełnić listę  o kolejne „nie chcę…”. I to bardzo dobrze, ponieważ jest to często użyteczny PUNKT WYJŚCIA. Niemniej punkt wyjścia nie DOJŚCIA.  To możesz jednak od razu osiągnąć punkt dojścia za pomocą krótkiego pytania uzupełniającego: „ A CO CHCĘ W ZAMIAN ZA zostawanie w pracy do 21.00, ważenie zbyt wielu kilogramów, niewyrabianie się z terminami, czucie się wiecznie zmęczonym, gonieniem w piętkę, czucie się wykorzystywanym przez firmę i rodzinę etc. ? ”  I tu dajesz swojemu umysłowi szansę na odpowiedź. Pozytywną odpowiedź. Zrób mały eksperyment. Zadaj sobie to pytanie na głos lub po cichu i zwróć uwagę, jak reaguje twój umysł.                  Czasami pojawia się coś innego, gdy samego siebie pytasz o cele. Pojawiają się w odpowiedzi „magiczne” słowa: powinienem …, muszę…, niezbędne jest …., konieczne jest…. Te słowa wyrażają przymus lub powinność. Dodatkowo mogą być dla ciebie sygnałem, że nie do końca są to twoje cele lub być może się z nimi nie do końca identyfikujesz. Może powtarzasz odruchowo to, co ktoś ci mówi i sugeruje lub mówił i sugerował w przeszłości. Być może media, znajomi , których obserwujesz celowo lub niecelowo podsuwają ci ten kierunek myślenia, te cele. Jak pokazuje praktyka i obserwacje, twój umysł jest genialną maszyną do realizacji celów, ale tylko TWOICH, NAPRAWDĘ TWOICH.

                  A zatem zadaj sobie to proste pytanie: CZEGO JA NAPRAWDĘ CHCĘ, BY CZUĆ SIĘ SZCZĘŚLIWY, SPEŁNIONY, ZADOWOLONY itd? Pomyśl przez chwilę o tym wszystkim, co daje pozytywne  emocje, dobre samopoczucie, energię do życia, co jest dla ciebie ważne, motywujące, sprawia, że chce ci się żyć. Jeśli to odkryjesz, to realizacja POWINNOŚCI i PRZYMUSÓW, jeśli nawet będzie chciał je dalej realizować stanie się czymś bardziej neutralnym, a nawet przyjemniejszym. Być może część z przymusów i powinności zniknie z twojego życia i zaczniesz robić to, czego chcesz, NAPRAWDĘ CHCESZ. To już masz bardzo dobry początek. Jeśli chcesz sam sterować swoim życiem i odkryć jak skutecznie realizować cele, wpływać na swoje emocje, zachęcam cię do wzięcia udziału w szkoleniu Praktyk NLP, na którym między innymi dowiesz się jakie są kolejne kroki by dobrze sformułować cel tak by niejako sam się realizował. Zainteresowany: napisz na info@nlpgate.co.uk lub zadzwoń 07832376622.
Nadal zachęcam Czytelników do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na adres: aga_major@yahoo.com
Agnieszka MajorJeśli chcesz skutecznie rzucić palenie zgłoś się do Polskiej Kliniki Rzucenia Palenia przy PPA/Kick it/NLPGate pisząc na  info@nlpgate.co.uk lub dzwoniąc pod numer telefonu 07832376622. Serwis jest darmowy, refundowany przez NHS.
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk