Pewnie, że możesz!


Ostatnio przeglądając prasę codzienną wpadły mi w oko badania dotyczące uśmiechu. Czy wiesz, że bawiące się dzieci średnio śmieją się około 450 razy w ciągu dnia. Podczas gdy osoby dorosłe tylko około 15 razy. Nie wiem ile prawdy jest w tym badaniu, na ile jest rzetelne, ale wiem, że ludzie zdecydowanie wolą otrzymywać pozytywne informacje niż negatywne mimo,  iż  ich uwagę przyciągają te drugie.
Codziennie jesteśmy tak bardzo bombardowani na każdym kroku doniesieniami o tragediach, przestępstwach i ludzkich problemach, że zapominamy o radości życia. Mamy tendencję do przejmowania się, martwienia się na zapas.  Łatwiej nas zasmucić, zmartwić niż rozbawić. Jednak nasze preferencje co do wyboru znajomych pozostają takie same- chętniej wybieramy przyjaciół z pozytywnym nastawieniem do życia. 

Czy zastanawiałaś się jak odzyskać 435 utraconych od czasów dzieciństwa uśmiechów czy jak wolisz powodów, aby się uśmiechnąć  każdego dnia?

Co powoduje, że mięśnie twojej twarzy rozluźniają się, kąciki ust podnoszą się,  formułując  szeroki uśmiech? W jaki sposób można cię rozbawić? Jest to proste  czy skomplikowane?

            Pewnie pomyślisz, że musiałoby zaistnieć  435 nowych możliwości rozwoju samego siebie, sukcesów w pracy lub w domu, albo przyjemnych zdarzeń stymulowanych przez świat zewnętrzny np. przyjaciół, abyś się uśmiechnęła. To jednak jest niemożliwe. To byłyby sytuacje, nad którymi nie masz kontroli. W tym momencie pewnie zastanawiasz się co zatem możesz  zrobić,  by niezależnie od sytuacji kreować swoją rzeczywistość tak, aby mieć powody do radości. Mam dla Ciebie kilka wskazówek:

Po pierwsze…

Rozejrzyj się wokół siebie i przyjrzyj się jacy ludzie Ciebie otaczają i jak wchodzisz z nimi w relacje. Jakie są Twoje oczekiwania względem nich, a jakie ich względem Ciebie? Czy czujesz się sobą przebywając z nimi? Czy te relacje są komfortowe dla Ciebie? Jeśli nie- zastanów się co możesz zmienić? Jak  ulepszyć swoje otoczenie, wyeliminować frustrujące przyjaźnie?

Po drugie…

Zajrzyj w głąb siebie. Jak silna jest Twoja wiara w siebie samego i Twoje możliwości? Czy wierzysz w to, że każdy problem to wyzwanie, któremu należy stawić czoła i je rozwiązać, a ty masz wszelkie zasoby by to zrobić? Jeśli nie- rekomenduję, abyś zadedykowała trochę Twojego czasu i energii na odbudowanie swojego poczucia wartości i wzmocnienia wiary w siebie. Jak to zrobić pisałam jakiś czas temu na łamach Lejdiz.

Po trzecie…

Przeanalizuj swoje mocne strony. Masz je, każdy je ma, chociaż nie zawsze je sobie uświadamia.  Popytaj swoich bliskich. Spróbuj też odpowiedzieć sobie na pytanie: co powoduje, że jesteś dobry w tym co robisz najlepiej. Na przykład jeśli przyrządzasz wyśmienite tirami su, to zakładam, iż do jego przygotowania potrzebujesz mieć kilka umiejętności. Jak myślisz jakich? Każda czynność, nawet ta najprostsza,  składa się z różnego rodzaju umiejętności. Dodatkowo czy zastanawiałaś się co powoduje, że ludzie chcą przebywać w Twoim towarzystwie? Jeśli tak się zdarzy, że nie masz znajomych wokół siebie ani też żadnej osoby, która ma ochotę z Tobą rozmawiać, czy wiesz dlaczego tak się dzieje? Jaki jest tego powód?Po czwarte…

Najważniejsze– przyjrzyj się swojemu życiu w całości. Dokąd zmierzasz? Jaki jest cel tego co robisz? Czy jest to zgodne z tym co chcesz, z tym o czym marzysz? Czy jesteś zadowolony z tego co aktualnie dzieje się w Twoim życiu, z decyzji, które podejmujesz? Czy jest to zgodne z Tobą, Twoją wizją samego siebie i Twoimi wartościami? Nie muszę chyba pisać, że jeśli coś dzieje się nie po Twojej myśli, wbrew Tobie, to czas przyjrzeć się temu i zacząć działać by to zmienić.

      Którekolwiek z powyższych czterech zaleceń wybierzesz, zmienisz swoją obecną sytuację i pojawią się nowe, które sprawią,  że uśmiech powróci na Twoją twarz. Niech nadchodzący czas wakacji przyniesie Ci minimum 450 uśmiechów dziennieJ

Nadal zachęcam Czytelniczki do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na adres: aga_major@yahoo.com

Agnieszka Major

Agnieszka Major– psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk

A poniżej przynajmniej jeden powód, żeby się dzisiaj uśmiechnąć!