Nowy rok, nowe cele. Co zrobić, żeby tym razem się udało?

Rok 2014 to nowa podróż, naucz się jak umiejętnie ustalać cele, by móc je zrealizować w nadchodzących miesiącach.
Nadszedł dzień, w którym wielu z nas poza przygotowaniami do zabawy Sylwestrowej usiłuje także podsumować rok 2013. Jaki on był?

Krótka autorefleksja roku 2013

Dla niektórych to rok sukcesów, miłości, nowych przyjaźni bądź podróży. Dla innych był rokiem nowych kwalifikacji i może nowej pracy. Z pewnością także był rokiem, w którym wiele nauczyliśmy się. Dzięki też temu doświadczeniu, może przygotować się i przeżyć lepiej rok 2014.
Znajdź chwilę w natłoku dzisiejszych obowiązków i przygotuj odpowiedzi na następujące pytania:
1.      Co osiągnąłeś w roku 2013?
Mogą to być małe bądź większe osiągnięcia, wszystko z czego jesteś dumna.
2.      Czym zawiodłeś się najbardziej?
W odniesieniu do Twojej osoby, mogło to być poczucie lęku bądź brak wiary w siebie, które uniemożliwiły wyrażenie siebie i bycie osoba asertywną, bądź może zawiodły Cie inne osoby, sytuacje?
3.      Jakie lekcje wyciągnąłeś z ostatnich 12-stu miesięcy?
Czego się nauczyłaś? Może, że dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy doszłaś tak daleko  bądź może, brak celów i ambicji przyczynił się do spędzenia roku 2013 w wygodnej sferze bezpieczeństwa? Dokładnie w miejscu, w którym znajdowałeś się na początku roku 2013?Planowanie roku 2014

1.      A teraz czas na ekscytujący element!
Pomyśl przez chwilę, jak pragniesz przeżyć najbliższe 12 miesięcy? Co chcesz zrealizować i kim pragniesz się stać? Jak chcesz by wyglądały związki w rodzinie, pracy, z przyjaciółmi? Jakie plany masz co do swej kariery oraz zdrowia, kondycji? Zamknij oczy i wyobraź sobie to wszystko, uwierz, że jest to możliwe do osiągnięcia!
Krokiem pierwszym jest stworzenie obrazu w Twojej wyobraźni tego o czym marzysz. Jeżeli nie wierzysz w to co pragniesz osiągnąć- niestety Twoja podświadomość nie wesprze Cię w realizacji celów. Cokolwiek jesteś w stanie stworzyć w swojej wyobraźni, jesteś też w stanie to osiągnąć.
Jeżeli pragniesz sukcesu, jaki wygląd sukces ma dla Ciebie?
Jakiego rodzaju człowiekiem chcesz być? O jakich wartościach? Jak chcesz czuć się we własnej skórze?
2.      Spisz swoje marzenia w notesie! Zacznij pracować nad celem dla Ciebie najważniejszym już dziś.
Wyniki badań dowodzą, że badani, którzy z sukcesem osiągnęli postanowienia noworoczne, przez pierwszych 90 dni pracowali nad jednym celem – najważniejszym priorytetem.   
Wyniki badań oparte na próbie 1000 Australijczyków wskazują, że 69% badanych zamierzało zrealizować noworoczne postanowienia, podczas gdy średnio mniej niż 25% z badanych postanowienia je zrealizowało. Wyniki badań i wnioski z niego płynące pozwoliły na stworzenie listy elementów warunkujących realizację celów.
3.      Badani mężczyźni, którzy ustalili cele specyficzne takie jak na przykład: zrzucenie 5kg do końca kwietnie zrealizowali je w przeciwieństwie do badanych, którzy za cel przyjęli sobie „zrzucenie wagi”
Wnioski płynące z badania są następujące, należy oczywiście ustalać cele, które są ambitne a zarazem realistycznie i specyficzne. Wyobraź sobie, że rok 2014 to jedna wielka podróż. Twoim celem jest zatem ustalenie kierunku i punktu docelowego tej podróży. Bez posiadania celów i mapy jak tam dotrzeć, prawdopodobnie dotrzesz do wielu miejsc, które niekoniecznie chciałaś odwiedzić, a może inni przygotowali taki plan dla Ciebie. Jeżeli nie zaplanujesz swojej przyszłości, jest wiele osób w Twoim środowisku, które z największą przyjemnością go zaplanują.
Kluczem do sukcesu jest podzielenie dużego celu na małe cele – małe kroki, dzięki którym możliwe będzie badanie postępów oraz widoczne efekty. Pamiętać należy także o nagradzaniu się za ich realizację i docenianiu wkładu co przyczynia się pozytywnie 
4.      Dla badanych kobiet, wsparcie przyjaciół i rodziny okazało się bezcennym. Wsparcie to było tylko możliwe, gdy badane kobiety poinformowały innych o swoich celach i planie na ich realizację.
Dzięki poinformowaniu innych o Twoich planach na Nowy Roku, uwierz, że poczujesz się bardziej odpowiedzialny za ich realizację, gdyż inni mogą w każdym momencie spytać o postępy w ich realizacji. Jeżeli jesteś osobą, którą zobowiązania mobilizują, podziel się swoimi planami z osobami, którym ufasz i którzy wesprą Cię w Twoich staraniach. Być może bieg poranny, bądź sesja na siłowni z przyjaciółką lub kilkoma, brzmi bardziej motywująco niż robienie tego w pojedynkę.   


5.      W jakim celu pragniesz zrealizować dany cel?
Tylko znając odpowiedzi na powyższe pytanie, specyficzne cele, możesz znaleźć prawdziwe źródło motywacji. Co jest istotnego dla Ciebie, innych, dla świata wokół Ciebie w realizacji każdego z tych celów?
Czasem samemu trudno planować jest przyszłość, rozwój osobisty bądź zawodowy, gdyż umiejętność ta nie jest nauczana w szkole. Niektóre osoby z natury planują notorycznie oraz ustalają w życiu coraz to wyższe poprzeczki, lecz dla innych inspirujący artykuł bądź książka, mogą okazać się pomocne. Dla niektórych z nas uczestnictwo w motywujących warsztatach może okazać się bezcennym doświadczeniem i punktem początkowym roku 2014 pełnego sukcesu, spełnienia i miłości.
Tego z głębi serca życzę Czytelniczkom i Czytelnikom w nadchodzącym roku 2014.

Tekst: Krystyna Litwa