Na detoksie

Toksyna- brud czy trucizna?

Część firm kosmetycznych toksynami nazywa zwykły brud czy też oleje wydzielane przez skórę, obiecując cuda zdziałane z pomocą np. żelu do mycia twarzy, który miałby te ‘toksyny’ usuwać.

Inne natomiast twierdzą, że toksyny to wolne rodniki, które krążą w powietrzu i atakują codziennie naszą skórę. Farmaceuci i zielarze natomiast przekonują, że toksyny to niemal wszystko to, co nas otacza, proponując magiczne napoje, mające działanie detoksyfikujące lub witaminy, które mają bezpowrotnie zniszczyć trucizny. W dzisiejszych czasach trudno o życie bez toksyn, które znajdziesz nawet w warzywach, owocach czy sokach, które zawierają pestycydy, używane do ich masowej produkcji.

Co to jest detoks?

Definicja tego zagadnienia nie jest prosta. Zarówno żywieniowcy, jak chemicy, kosmetolodzy czy lekarze inaczej definiują oczyszczanie organizmu.  Detoksyfikacja organizmu ma na celu usunięcie trucizn pochodzących ze środowiska, które osadziły się w naszych lub na naszych ciałach. Stosując wszelakie metody mozemy oczyścić organizm do wyboru: za pomocą suszonych owoców, pastylek witaminowych, kąpieli, olejków eterycznych, peelingów, mleczek do twarzy, żeli pod prysznic, bądź specjalnie ku temu stworzonych wód smakowych bądź kropli. Ba, dziś nawet znajdziesz szczotki, które mają pomóc w detoksyfikacji organizmu, usuwając zbędny naskórek, czy szampon przywracający równowagę w organiźmie.

Jak oczyścić organizm?

Baza pierwsza- warzywa i owoce

Zawierają witaminy i minerały, pozwalające w sposób bezpieczny pozbyć się z organizmu niektórych toksyn. Szczególnie polecane produkty, bogate w witaminę C, A i E tj. cytryny, czarne porzeczki, jagody. Sok z cytryny można na przykład dodawać do wody, szczególnie ciepłej, która działa podobno na zasadzie płynu do zmywania i usuwa nie tylko toksyny, ale także pomaga w procesie trawienia.

Baza druga- unikanie stresu

Kiedy się denerwujemy, nasz organizm wytwarza ogromną ilość toksyn. Jesli z natury jesteś nerwusem, polecamy zajęcia jogi, pilatesu w celu wyrównania poziomu energii, do tego mieszanki ziołowe, o działaniu uspokajającym i relaksacyjna muzyka. Na wieczór kapięl z dodatkiem olejków eterycznych np. z lawendy czy geranium.

Baza trzecia- poszczenie, dieta, unikanie specyficznego pożywienia, suplementy

Część z Was może zdecydować się na rozwiązania ekstremalne tj. głodówka przez kilka dni. Do tego polecane jest picie ogromnych ilości wody- około 3-4 litrów dziennie, najlepiej wzbogaconych specjalnymi kroplami, dostępnymi np. w Holland& Barrats. W przypadku mniej ekstremalnym możesz zastosować terapię wodną, unikać węglowodanów, tłuszczy i organiczyć spożywanie pokarmów wysoko kalorycznych i przetworzonych. W handlu znajdziecie nieograniczoną ilość supelmentów diety zwanych detoks. Zazwyczaj zawierają szereg witamin, mikroelementów i błonnik, który pomaga się po prostu wypróżnić.

Baza czwarta- czyszczenie jelit

Coraz bardziej popularna kolonoterapia to czyszczenie jelit za pomocą specjalnych roztworów, usuwających toksyny, pleśnie i bakterie (niestety podobno także te, które naturalnie zapobiegają  chorobom). Czyszczenie jelit tą metodą sprawia, że czujemy się natychmiastowo pełne energii, lżejsze i zdrowsze. Polecane jedynie zdrowym osobom, po konsultacji z lekarzem.

Baza piąta- usuwanie metali z organizmu

Pamiętacie srebrne plomby amalgamowe? Potencjalnie mogą być przyczyną wielu chorób, zatruwać organizm. Merkury, który jest użyty w plombach może być wykryty za pomocą prostych testów np. EDTA i neutralizowany na wiele sposobów, m.inn.: chińskie zioła czy z pomocą chrolofilu.

Baza szósta- detoks narządów wewnętrznych za pomocą różnego typu urządzeń

Ostatnio coraz bardziej popularne robią się maszyny wyglądem przypominające Spa do stóp. Wlewasz do nich wodę, podłączasz urządzenie do prądu i po 20 minutach po kolorze wody oceniasz stan zatrucia organizmu toksynami. Podobną fukcję spełniają plastry detoksyfikujące na stopy. Zakładasz je na noc, rano sprawdzasz ich kolor i oceniasz stan organizmu. W zależności od stanu zatrucia organizmu, tego typu detoks polecany jest minimum raz w miesiącu. Część producentów zapewnia, że w ten sposób można nawet usunąć poważne schorzenia. Maszyny dostępne np. na www.salveo.co.uk (Detox Foot Spa czy Detox Body Wrap)

Ostrzeżenie!

*Jeśli zdecydujesz się na jedną z powyższych metod na detoks organizmu, skonsultuj ten fakt ze swoim GP

* Jeżeli jesteś alergikiem, sprawdź dokładnie skład produktu. Staraj się nie ryzykować i nie spożywać nieznanych ziół,owoców czy dodatków

* Nie oczekuj zbyt wiele po procesie detoksyfikacji. Zazwyczaj odtruwanie organizmu trwa miesiącami i jest to niezwykle złożony proces. Trudno unikać toksyn, które są wszechobecne.

* Jeśli żadna z powyższych metod nie wydaje ci się przyjazna, zastosuj kurację wodną, która pomoże wypłukać trucizny z organizmu, jednocześnie starając się nie spożywać alkoholu, nie palić, unikać stresu

 

Credits:

Foto: Magdalena Bell (www.momentophotography.co.uk) , Agnieszka Kloc (www.agakloc.pl)

Stylizacja i makijaż: Monika Świątek (www.mikaswiatek.com)

Modelka: Maria Golnik