Łańcuch doskonałości

Pewnie, że możesz
Łańcuch doskonałości jest jedną ze strategii w sposób prosty pokazującą siłę i mądrość zachodzących w człowieku procesów nieświadomych. My, ludzie, funkcjonujemy na dwóch poziomach: świadomym i nieświadomym. Coś staje się dla nas dostępne świadomie, kiedy zwrócimy na to uwagę. Jeśli rozejrzysz się po pomieszczeniu, w którym w tej chwili się znajdujesz zauważysz z pewnością jakąś ilość przedmiotów zielonych. Po zamknięciu oczu z łatwością będziesz mógł je przywołać, prawda? Ale jeśli nie otwierając oczu poproszę cię, abyś odtworzył listę wszystkich czerwonych przedmiotów, będziesz miał z tym nie lada kłopot, co nie oznacza, że nie dasz rady tego zrobić. Zajmie ci to nieco więcej czasu niż w przypadku przedmiotów zielonych. Jak to się dzieje? Według różnych źródeł możemy być w jednym momencie świadomi od 5-ciu do 9-ciu bitów informacji. Jednak w tym samym czasie nasz umysł nieświadomie przetwarza nieskończoną liczbę informacji. Stąd często zaskakujemy samych siebie, że wiemy bądź umiemy coś czego nie byliśmy świadomi. Problem polega na tym, że nie zawsze mamy dostęp do informacji przechowywanych w naszej nieświadomości. Tradycyjne nurty pomocy psychologicznej opierają się na interwencjach skierowanych do naszej świadomości. Często właśnie z tego powodu nie są wystarczająco skuteczne. Proponuję ci nieco inne podejście, które wyrosło z metodologii nowego kodu NLP zainicjowanego przez twórcę NLP Johna Grindera we współpracy z Judith Delozier a następnie rozwijanego wraz z Carmen Bostic St. Clair. Jedną z fundamentalnych strategii nowego kodu leży aktywowanie wolnego od kontekstu stanu wysokiej kompetencji. Czyli takiego stanu, w którym mamy dostęp do wszelkich potrzebnych nam zasobów, aby efektywnie poradzić sobie z określoną sytuacją.


Jeśli pomyślimy o strukturze ludzkiego doświadczenia jako łańcuchu nierozerwalnie związanych ze sobą elementów, na który składają się oddychanie, fizjologia, stan i działanie/zachowanie, manipulując którymkolwiek z nich uzyskamy ten sam efekt. Oddychanie, fizjologia, stan  i zachowanie tworzą znany w NLP łańcuch doskonałości. Czytając go od końca można go opisać w następujący sposób: zachowanie, czyli jakakolwiek ludzka aktywność jest bezpośrednim wynikiem stanu w jakim się znajdujemy. Kluczem do już posiadanych zasobów ukrytych w nieświadomości jest bycie w odpowiednim stanie.  To właśnie nasz stan emocjonalny determinuje czy podejmujemy się  jakiegoś działania czy też nie. Aby być w pełni efektywnym warto posiadać umiejętność zmieniania własnego stanu. Dobra wiadomość jest taka, że i ty już to potrafisz i robisz to na co dzień nie do końca będąc tego świadomym. Najprostszy i najbardziej naturalny sposób zmiany stanu zachodzi jeśli zmienisz swoją fizjologię. Przypomnij sobie jak czujesz się po krótkiej chwili gimnastyki, albo kilku minutach tańca. Zmienia się twój stan. Dlaczego? Między innymi dlatego, że zmienia się sposób w jaki oddychasz. Brzmi prosto, prawda? Jednak z jakiegoś powodu ludzie nie potrafią zmienić swojego nastawienia. Podstawą tej umiejętności jest umiejętność dostrzegania tego, co się z nami dzieje. Jak się zachowujemy, jak nasze działania, myślenie ograniczają naszą percepcję, w jaki sposób oddychamy w różnych życiowych sytuacjach, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych? Czego doświadczamy i jak odczuwamy własne ciało? Czy umiemy odczytywać informacje z niego płynące? Czym jest dla nas ból? I co z nim robimy kiedy się pojawia? Najczęściej… Bierzemy tabletki zabijając tym samym posłańca z ważną dla nas informacją, bo nadal pokutuje w nas przekonanie zapoczątkowane przez Kartezjusza, że ciało i umysł to dwie oddzielne maszyny. Tak jednak nie jest. Na obie te części należy popatrzeć jak na całość, tworzącą zależny od siebie system. Dostrzeżenie własnych wzorców to pierwszy krok do zmiany własnego życia. Stoję na stanowisku, że jako niezależne jednostki posiadamy wszystkie potrzebne zasoby, aby rozwiązywać własne problemy, realizować wymarzone WŁASNE cele. Po lekturze wcześniejszych artykułów o celach już wiesz jak je ustalać, jak są ważne i zakładasz, że przynajmniej przeczuwasz czego naprawdę, ale tak naprawdę pragniesz.
Może jeszcze tego nie wiesz, ale jednym ze sposobów ich realizacji będzie zmiana sposobu w jaki oddychasz w określonej sytuacji, bo to właśnie oddech wpłynie na zmiany fizjologiczne w Twoim ciele, które w konsekwencji zmienią twój stan i zachowanie. Niemożliwe? Zanim uznasz to za herezję, totalną bzdurę, bo jakże to możliwe, daj sobie szansę! Poeksperymentuj i obserwuj co się zmienia. Zmień sposób w jaki oddychasz. Jak? O tym w następnym odcinku lub zapraszam na prowadzone przeze mnie zajęcia. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.nlpgate.co.uk
Nadal zachęcam Czytelników do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na adres: aga_major@yahoo.com
Agnieszka Major
Jeśli chcesz skutecznie rzucić palenie zgłoś się do Polskiej Kliniki Rzucenia Palenia przy PPA/Kick it/NLPGate pisząc na  info@nlpgate.co.uk lub dzwoniąc pod numer telefonu 07832376622. Serwis jest darmowy, refundowany przez NHS.
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk