Kropki na tubkach pasty do zębów określają ile w nich chemikaliów?

Autor: Gosia Szwed

d kilku dni w sieci krąży kolejna wiadomość, która nie służy niczemu innemu niż „zarażaniu” naszych profili społecznościowych.

Brzmi to mniej więcej tak:

Uważaj na tubki past do zębów i kremów, każda ma u podstawy kolorowe kropki. Każdy kolor kropki powie ci czy w składzie owego produktu są składniki naturalne czy chemiczne.

toothpaste2

 

Zatem: zielona kropka ma nam powiedzieć, że w tubce są same składniki naturalne, czerwona ma wskazywać na dodatek chemikaliów, niebieska na dodatek leków, czarna ostrzegać, że w produkcie są same chemikalia. Prawda, że pomysłowe?

Jednak niestety to jedna z tych wiadomości, która została wyssana z palca. W rzeczywistości kolory kropek są umieszczane na tubkach w celu rozpoznania ich przez sztuczną inteligencję. Roboty bowiem muszą wiedzieć gdzie takie tuby oddzielić, gdzie przeciąć, gdzie skleić. Niestety kropeczka nie powie ci zatem czy ulubiona pasta do zębów lub make-up zawiera chemikalia.

Do sprawdzania składników polecam następujące bazy danych, które jednocześnie wskazują jak bardzo niebezpieczny może być dany składnik:

http://www.ewg.org/skindeep/site/about.php

http://www.mirskincare.com/ingredients_to_avoid_in_cosmetics.html

http://safecosmetics.org/