Jak zrobić karierę w świecie modelingu- podpowiada Magda Świder

POLKA SUKCESU, POLKA W ŚWIECIE

Od kilku lat mieszka w Londynie, gdzie rozwija karierę w modelingu. Choć Polki znane są na świecie ze swojej niezwykłej urody, niewiele z nas trafia na okładki znanych magazynów i top świata modelingu. To wbrew pozorom zawód trudny, wymagający niezwykłej dyscypliny i silnego charakteru. Magda od 15 roku życia pracuje w branży, która przechodzi swoje upadki i wzloty. Harpers Bazaar, Glamour, Teen Vanity, Marie Claire to tylko niektóre magazyny, na których okładkach ukazała się nasza Rodaczka, która pomimo delikatnej słowiańskiej urody kryje w sobie niezwykłą siłę, zarówno fizyczną- boksuje, uprawia sporty niemal codziennie, jak i psychiczną. Po godzinach pracy na sesjach i wybiegach spełnia się także jako trenerka personalna.

magda swider insta
magda swieder harpers bazaar

Myślę, że o powodzeniu zadecydowała głównie ciężka praca, a także upór do dążenia do celu i nie poddawanie się.

Był to rok 2019, kiedy pierwszy raz wzięła udział w pierwszym London Fashion Weeku. Chodziła w pokazach m.in. dla Bora Aksu, Nico Didonna, Romeo Pires.”

Od tego czasu Magda zaczęła być zauważana przez inne domy mody i czasopisma. Właśnie wtedy zaczęła się stawać rozpoznawalna i posypały się zapytania, kolejne zlecenia. 

W dzisiejszych czasach sytuacja wygląda już jednak nieco inaczej niż kilka lat temu. Jak Magda wspomina w jednym z wywiadów, udzielonym portalowi Feszyn.com- „dziś aspirujące modelki muszą dodać autopromocję swojego repertuaru, aby zachować aktualność w świecie mody”.

W praktyce oznacza to, że budowanie silnej marki osobistej w sieci jest obecnie nawet ważniejsze niż dbanie o sam wygląd. Modelką może się stać bowiem znana influencerka, postać, która ma zgromadzoną wokół siebie społeczność, która niekoniecznie musi być najwyższa, najpiękniejsza czy najbardziej charakterysyczna. Marki w dzisiejszych czasach wykorzystują relacje influencerek z ich grupami społecznościowymi, proponując im współpracę jednocześnie zdobywają grono fanów zgromadzone wokół autorki.

Magdalena Swider

Jednak bycie profesjonalną modelką to nie kilka póz na Instagramie. Warto o tym pamiętać przymierzając się do tego zawodu. Wiele modelek tzw. starej daty nie uznaje młodych influencerek bez przygotowania do zawodu za modelki, wręcz krytykują branżę modową za robienie z nich ikon mody i wykorzystywanie ich wizerunku. „Bycie modelką to trudny zawód, wymagający silnego charakteru. W branży jest duża konkurencja, panuje zazdrość, każda chce wypaść jak najlepiej, trudno o prawdziwe przyjaźnie” – dodaje Magda. Nikt ich nie chroni, nie uczy, jak stawić czoła zaczepkom, czy nieprzyjemnym koleżankom z branży, jak wyrobić hart ducha w razie porażki.

Zapytana o rady dla dziewczyn, które marzą, aby zostać modelkami, Magda dodaje:

Oto trzy kroki, które warto podjąć myśląc o zawodzie modelki:

1.   Sprawdź swoje predyspozycje. Zmierz wzrost (jeśli masz min 175cm wzrostu) i wymiary, najlepiej zgłosić się do biura agencji, zazwyczaj agencje organizują tzw. open call castings raz w tygodniu, szukając nowych twarzy. Można też wysłać zgłoszenie online. Listę światowych agencji można znaleźć na stronie models.com w rankingu „top agencies”.

 

  1. Nie wydawaj pieniędzy na „niezbędne” portfolio, na które namawia wiele agencji. Jeśli spodobasz się agencji- sami zaproponują sesję testową a także zrobią naturalne zdjęcia tzw polaroidy. Pamiętaj, że żadna profesjonalna agencja nie wymaga żadnego wkładu finansowego. To agencja na siebie bierze ryzyko, inwestując w Ciebie. Jest dużo oszustów bądź ostrożna. Nie daj się naciągnąć na żadne wydatki.

 

  1. Zastanów się czy jesteś na tyle silna, aby znieść rozłąkę z rodziną i częste wyjazdy. Modelka powinna przyciągać uwagę, sprawiać, że nie można od niej odciągnąć wzroku. Bądź pewna siebie i podszlifuj angielski.”
Magdalena Swider modelka

Próba charakteru

 Silny charakter to klucz do bycia dobrą modelką. Trzeba być otwartym na krytykę, jeśli ktoś mówi, że np. źle chodzisz czy pozujesz, nie można się obrażać ani tych słów lekceważyć. Modelka musi być świadoma swoich niedoskonałości. W branży jest mnóstwo osób, które mogą podważyć pewność siebie i źle wpłynąć na samoocenę. Choroby takie jak anoreksja, bulimia czy depresja są bardzo powszechne w środowisku modelek. „Niejednokrotnie słyszałam, że mam za długi nos, oczy zbyt głęboko czy zbyt daleko od siebie osadzone, jestem za gruba, za chuda, mam zbyt jasny kolor skóry czy włosów” – wspomina Magda w wywiadzie dla Malviemag. W zawodzie modelki kluczowe jest bowiem nauczenie się bycia odrzucaną. Proces ten bowiem zdarza się znacznie częściej niż akceptacja.

 

Poza pięknym wyglądem praca modelki wymaga skupienia, swoistej ekwilibrystyki ruchowej. Magda wspomina jak kiedyś na wybiegu sukien ślubnych w Mediolanie dla Sposabella, na występie końcowym, kiedy wszystkie modelki wychodzą razem z projektantem, jedna za druga modelka, która szła za nią, nadepnęła na moja długą suknie/welon w taki sposób, że nie mogła zrobić kroku do przodu a welon zaplątał się w buty koleżanki z branży, która zrobiła dziurę w jej sukience. W takich sytuacjach musisz powstrzymać na wodzy emocje i iść dalej, nawet w za dużych butach, kiedy masz wrażenie, że za chwilę upadniesz.

 

Aby zachować piękną figurę, Magda ćwiczy jogę, pilates, gra w tenisa i uprawia boks, siłownię odwiedzając co najmniej cztery razy w tygodniu. Mówi, że swoją nienaganną sylwetkę zawdzięcza też genom, co jednak nie zwalnia jej z odpowiedzialnej diety w postaci soków owocowych, warzywnych, ograniczenia węglowodanów i cukru. Wiedzę na temat prawidłowego żywienia wyniosła ze studiów na trenera personalnego i dietetyki. Nie oznacza to jednak, że odmawia sobie wszystkiego. Czasami pozwala sobie na kawałek sernika i czerwone wino.

Modelki zarabiają krocie- prawda czy fałsz?

 

Stawki są bardzo różne, zależy od marki, dla której pracuje, im bardziej rozpoznawalna marka czy projektant- tym lepsza stawka.

Minimum 200 euro za 8h dzień pracy, minus prowizja agencji.

 

Dla początkowej dziewczyny stawiające pierwsze kroki w modelingu nie jest aż tak kolorowo jakby nam się wydawało. Modelka zaawansowana z wieloletnim doświadczeniem może zarobić od 200-3 000 Euro za dzień. Natomiast top modelka np. Victoria Secret może zarobić 20 000 Euro za jeden dzień pokazu. Stawki są bardzo różne, a modelek przybywa. Konkurencja z roku na rok jest większa, a top modelek jest zaledwie kilka, można policzyć na palcach jednej dłoni.

 

 

Marzeniem Magdy jest inwestowanie w nieruchomości i stworzenie własnej marki kosmetyków organicznych do pielęgnacji skóry ciała i twarzy. Choć uwielbia swoją pracę, nazywając siebie kameleonem, który nieustannie zmienia aparycję, to ma pragnienia podobne do każdej młodej dziewczyny. Marzy o założeniu własnej rodziny i mniej intensywnym życiu. Czasami ma już dość życia na walizkach i pragnie stabilizacji. Miejmy jednak nadzieję, że zanim Magda zbuduje swoje portfolio nieruchomości i na stałe osiądzie we własnym domu, zobaczymy ją jeszcze na wielu okładkach topowych magazynów i na wybiegach najlepszych krawców.

Źródło zdjęć: archiwum własne modelki i Instagram

 

Related Articles

Related

„Minęło już osiem miesięcy a ja nadal nie czuję zapachów ani smaków”- osoby cierpiące na Long Covid opowiadają o swoich doświadczeniach

Większość ludzi dochodzi do pełni zdrowia po Covid-19, ale niestety dla niektórych problemy nie kończą się, kiedy test już wskazuje wynik negatywny. Szacuje się, że ponad milion osób w Wielkiej Brytanii nadal doświadcza przewlekłych objawów w następstwie zakażenia...

czytaj dalej

Join

Subscribe For Updates & Offers

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean scelerisque suscipit condimentum. Vestibulum in scelerisque eros. Fusce sed massa vel sem commodo.