Edukacja wczesnoszkolna

Dwulatki do przedszkola!

W Wielkiej Brytanii czeka nas dużo zmian w systemie opieki społecznej. Już dziś kilka londyńskich dzielnic wprowadziło CAP czyli reformę benefitów, mającą na celu zachęcenie obywateli do powrotu do pracy. Zgodnie z nią, rodzina nie może ubiegać się o świadczenia przekraczające kwotę £500. Oznacza to, że jeśli np. pięcioosobowa rodzina dostawała pełną dopłatę do czynszu np. w Londynie, od dziś będzie dostawała jedynie do wysokości ściśle uwarunkowanej ramami dopłat. System oznacza dla niektórych konieczność przeprowadzki do tańszych mieszkań, do mniejszych lokali bądź nawet innych miast. Jest też dobra wiadomość. Od września  rodzice niektórych dwulatków będą mogli liczyć na darmową opiekę przedszkolną w wymiarze 15 godzin tygodniowo. Zatem części z kieszeni ubędzie, inni natomiast będą się cieszyć oszczędzonymi funtami i będą mogli ruszyć do pracy na dwa dni w tygodniu. Program darmowej opeiki dla dwulatków wprowadzany jest na terenie: Blackpool, Cornwall, Greenwich Kent, Lambeth, Lancashire, Newcastle, Northhamptonshire, Peterborough i Rotherham.
Reforma opieki wczesnoszkolnej jednak nie obejmie każdego dwulatka, a jedynie dzieci z przydomkiem tzw. disadvantaged.Co to oznacza?

Za dziecko z kategorii disavantaged uważa się m.inn.: dzieci, które w rodzinie mają osoby niepełnosprawne lub same mają ograniczenia sprawności ruchowej bądź umysłowej, także te, których rodzice wymagają np. hospitalizacji czy leczenia poważnych chorób, dzieci, które straciły rodzica bądź rodzeństwo, pozostające pod opieką systemu opieki społecznej, dzieci, które były świadkiem przemocy domowej w rodzinie, które straciły dom i żyją np. w hostelu, dzieci osób uzależnionych oraz wszystkie polecone przez lokalnego health visitora bądź lekarza. Zasady kwalifikacji nie są do końca sprecyzowane i nie do końca jasne. Jednak jeśli uważasz, że twoje dziecko może się kwalifikować, najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim health visitorem.
O pełne dofinansowanie mogą się także starać rodzice korzystający z usług opiekunek, tzw childminderów. Jednak wcześniej należy sprawdzić czy dana opiekunka oferuje miejsca dla tego typu dzieci. Aby opiekować się dzieckiem disadvantaged trzeba bowiem odbyć specjalne szkolenie.
Gs