[columnize]

Najpopularniejsza dieta ostatnich miesięcy to dieta Paleo, z bijącą rekordy popularności Whole30. Zamysł jest bardzo prosty. Otóż należy się cofnąć do czasów naszych praprzodków i epoki kamienia łupanego. Wówczas najpopularniejsze było chude mięso tj: kurczaczek, indyk, bizon, sarnina i inne odmiany dziczyzny. Jedzenie nie było przetworzone i opierało się na tym co wytworzyła ziemia i dał las. Zatem zapomnij o serach, sosach, a nawet sokach, tych bowiem tysiące lat temu nie było. Nie ma mowy o jedzeniu na wynos!
Żegnajcie kebaby, witajcie warzywka, nasionka i nisko przetworzone mięsiwo. Dozwolone są wszelkie oleje, w tym niezwykle ostatnio popularny kokosowy, polecane są także orzechy.
Dieta Whole30
Najpopularniejsza dieta ostatnich miesięcy zakłada powrót do natury sprzed tysięcy lat. Pomyśl: epoka kamienia łupanego, zero przetworzonego jedzenia, serów, nabiału, cukru, słodzików, chemicznych cudów. Dieta Whole30 jednak została nieco zmodyfikowana w oparciu o badania naukowców, którzy wykluczyli składniki potencjalnie powodujące alergie, opuchliznę jelit, wahania nastrojów i problemy z równowagą hormonalną. Program zaczynamy od 30 dniowego oczyszczania organizmu i przyzwyczajania do nowego systemu żywienia.

Zasady

Jedz tylko to co jest prawdziwe, z ziemi, lasu i nie łącz zbyt wielu składników jednocześnie. Wskazane są: chude mięso, ryby, owoce morza, nasiona, orzechy, oleje, jaja, tony warzyw, trochę owoców. Dopuszczone są wszelkie formy octu bez dodatku cukru, anie jakiekolwiek formy glutenu. Wszystko powinno być spożywane w możliwie nieprzetworzonej formie.
Unikaj: wszelkiego rodzaju cukrów, słodzików, alkoholu, nie jedz ryżu, pszenicy, kukurydzy, płatków owsianych, kasz, amarantusa, komosy. Jako słodzący dodatek będziesz używać jedynie naturalnych soków owocowych w bardzo małej ilości.
Również niewskazane są: wszelkie rodzaje fasoli, soczewica, soja, orzechy, w tym także masło orzechowe. Także należy zapomnieć o produktach sojowych, tj: tofu czy sos sojowy. Można natomiast spożywać zieloną fasolkę szparagową, groszek zielony (oczywiście nie z puszki). Absolutnie wykluczone są w diecie produkty mleczne, z wyłączeniem klarowanego masła. Nieklarowane masło zawiera mleczne proteiny, które są szkodliwe podczas programu. Nie można spożywać także białych ziemniaków, oczywiście także frytek i placków.
Zakazane są wszelkie produkty z barwnikami, konserwantami etc.  W diecie nie ma mowy o substytutach ulubionych łakoci w lżejszej wersji. Przez 30 dni uczysz się po porostu nowych nawyków żywieniowych. W związku z tym nie możesz naśladować tego, co jest w Twojej diecie niewłaściwe.
Przez 30 dni nie wolno się ważyć ani mierzyć. W 30 dni nie tylko schudniesz, ale także nabierzesz naturalnej energii, ustąpi wiele dolegliwości, na które narzekasz. Jest jeden warunek- nie można się poddać nawet na jeden dzień, spożyć ani jednego produktu z zabronionej listy. Musisz być silna, konsekwentna i nie ulegać wpływom. Ten program ma na celu zmienić całe Twoje życie. Wg stosujących będziesz lepiej spać, będziesz skoncentrowana, bardziej obudzona, bez problemów z niestrawnością, szczęśliwsza i spokojniejsza. Do tego poznasz nowe smaki, nauczysz się odróżniać zajadanie stresu od prawdziwego głodu. Twoja skóra nabierze blasku, znikną niechciane pryszcze. Oczywiście zazwyczaj efektem ubocznym wykluczenia wielu produktów z diety, jest także utrata kilogramów, ale to już tak oczywiście na marginesieJ
 
 
Przepisy i książka na temat diety do pobrania tutaj: http://www.theclothesmakethegirl.com/well-fed-ebook-sampler/
Kilka fajnych przepisów znajdziesz też tutaj: http://paleomagonline.com/recipes/

 

[/columnize]