„CARPE DIEM”, UCZ SIĘ I PRACUJ!

PEWNIE, ŻE MOŻESZ
Pytasz: Co robić?… ze swoim życiem, czy też co robić by być bogatym, szczęśliwym …itp.
Tego ci nie powiem. Poproś o radę kogoś innego. W zamian za to pokażę Ci kim powinieneś być, aby potrafić robić to co chcesz… zapraszam.
Nawet jeżeli wydaje ci się, że wiesz już wszystko, nie wystarczy to jednak abyś osiągnął sukces. Ważne są powtórzenia. Dwa razy przeczytana książka daje dwa razy więcej możliwości. Książka plus seminarium to wyjście poza własny schemat myślenia. Możliwość znalezienia nowych rozwiązań.

Jakiś czas temu wybrałam się z moją przyjaciółką na dwugodzinne seminarium prowadzone przez Roberta Dilts’a. Siedziałyśmy w pierwszym rzędzie, na sali zapełnionej ponad setką głodnych wiedzy uczestników. Kiedy na salę wszedł Robert od razu mnie zauważył i przywitał jak ze starą znajomą. Wywołując tym totalną konsternację mojej przyjaciółki, która nie wiedziała,  że się znamy. Dwie godziny upłynęły błyskawicznie, w naprawdę świetnej atmosferze. Bez względu na to jaki jest temat i kto prowadzi seminarium, zawsze można się czegoś nauczyć a nawet jeśli nie to zdobyć dodatkową siłę, by zmotywować się do działania – takie było moje przekonanie kiedy wybierałam się na to seminarium. Po spotkaniu moja przyjaciółka zapytała jak mi się podobało. Pełna entuzjazmu odpowiedziałam, że było to bardzo pouczające spotkanie i dużo z niego wyniosłam dla siebie. Szkoda, że nie mogliście zobaczyć jej miny… popatrzyła na mnie z niedowierzaniem.
-„Ale jak to? Nie nudziłaś się?? Przecież wszystkiego co zostało powiedziane nauczasz od lat swoich klientów. Stosujesz się do zasad, robisz ćwiczenia. Ba… nawet robisz to lepiej! Jak możesz mówić, że się czegoś nauczyłaś?!”
Przyznam się wam szczerze, że zupełnie nie rozumiałam jej zdziwienia.
Każdy wie, że nie można być prorokiem we własnym kraju, bo cokolwiek powie zostanie odrzucone. To samo dzieje się z nami. Słowa wypowiedziane (choćby te same, choćby były naszymi słowami) przez kogoś innego nabierają innej mocy. Słuchamy jej z innej perspektywy, tym samym pozwalając nam odciąć się od naszego własnego subiektywnego myślenia. Na moment pozwalamy sobie spojrzeć na coś bardziej obiektywnie. To wszystko jest możliwe pod jednym warunkiem, że jesteśmy otwarci na wiedzę, informacje. Nie zakładamy, że już wszystko wiemy i nic więcej nie jesteśmy w stanie się dowiedzieć, nauczyć. Wystarczy z pokorą powiedzieć: nie wiem wszystkiego. Czasem jedno sformułowanie – klucz – może  zmienić zupełnie bieg naszego życia. Bądź otwarty na płynące do ciebie informacje czy też wiedzę, nawet jeśli z pozoru wydaje ci się, że jest ona nieużyteczna. Zadaj sobie pytanie: jak mogę ją wykorzystać? Czego do tej pory nie zauważyłem, nie wykorzystałem? Zadziwisz samego siebie, jak wiele informacji umyka twojej uwadze, tylko dlatego że z góry zakładasz, że wiesz już wszystko. Uczymy się przez całe życie! Pamiętaj o tym.
O dzieciach generalnie mówi się, że są tymi, którzy najwięcej się uczą w bardzo krótkim czasie. Są uczniami. A my dorośli ich nauczycielami. To nas naśladują. Czy może być na odwrót? My uczniami, a oni naszymi nauczycielami… ci którzy mają dzieci powiedzą: „O tak!”. Dziecko w naturalny sposób, bez ograniczeń postrzega, doświadcza świat go otaczający. Wie jak cieszyć się, jak eksplorować świat, jak odkrywać co go interesuje, jak zdobywać to co chce. Żyje chwilą, jest tu i teraz, obecne całym sobą. Uczy się przez powtórzenia, nie zrażając się nieudanymi próbami. Nie nudzi się, kiedy setny raz prosi o przeczytanie tej samej bajeczki, wręcz przeciwnie na nowo odkrywa co rusz nowe szczegóły. Czy my dorośli tak potrafimy? Tak. Czy tak robimy? Nie.
W każdym doświadczeniu, w każdej relacji z drugim człowiekiem można rozwinąć swój potencjał.  Wystarczy tylko chcieć być uczniem. Nawet wtedy kiedy jednocześnie jesteśmy nauczycielem. Tylko wtedy nie ominie nas żadna okazja, aby nauczyć się, czy też znaleźć sposób na odpowiedzenie na pytanie: co robić?
Zapraszam na seminaria prowadzone przeze mnie, kto wie może zmieni to bieg twojego życia. Więcej informacji znajdziesz na stronie nlpgate.co.uk lub dołączając do grona naszych przyjaciół na Facebook’u (jesteśmy pod nazwą NLP Gate).
Nadal zachęcam Czytelników do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na adres: aga_major@yahoo.com
Agnieszka Major
Jeśli chcesz skutecznie rzucić palenie zgłoś się do Polskiej Kliniki Rzucenia Palenia przy PPA/Kick it/NLPGate pisząc na  info@nlpgate.co.uk lub dzwoniąc pod numer telefonu 07832376622. Serwis jest darmowy, refundowany przez NHS.
Agnieszka Major- psycholog, coach, certyfikowany trener NLP. Konsultant programu NHS „Stop smoking”. W ramach prywatnej praktyki  (NLPGate.co.uk) pomaga w poszukiwaniu ukrytych zasobów u wszystkich tych, którzy pragną dokonać zmian w swoim życiu lub poprawić jego jakość, prowadząc coaching, terapię indywidualną, par i grupową, warsztaty rozwoju osobistego, hipnoterapię i doradztwo psychologiczne. Współzałożycielka i były prezes PPA.
HAPPY HOURS Z AGNIESZKĄ MAJOR!
Masz poczucie, że stoisz na rozdrożu? Rzeczy się dzieją wokół Ciebie a Ty starasz się za wszelką cenę wśród nich nie pogubić zamiast wziąć sprawy w swoje ręce? Czujesz, że powinieneś podjąć jakąś decyzję, ukierunkować swoje życie, a nie wiesz jak tego dokonać? Jak dokonać w sobie zmian i stać się bardziej sprawnym w wybranej dziedzinie życia? Jak zdobyć nowe umiejętności? Na szczęście istnieją na to wszystko skuteczne recepty. Zapytaj o nie podczas NLPGate Happy Hours. Przyjdź skorzystaj z okazji. Zapisy: info@nlpgate.co.uk