Symbol seksu i kobiecości- Angelina Jolie poddała się podwójnej mastektomii, żeby uniknąć raka piersi,na którego rozwinięcie miała 87% szansy. Niestety aktorka odziedziczyła fatalny gen BRCA1, który sprawia, że wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i jajników. Jako matka całkiem pokaźnej gromadki, Angelina zdecydowała się dmuchać na zimne i zminimalizować potencjlane ryzyko choroby.

Proces rozpoczęła 2 lutego od usunięcia sutków, aby następnie poddać się usunięciu piersi i wszczepieniu implantów 27 kwietnia. Dziś obnaża tajemnicę, namawiając inne kobiety do podobnego kroku. Bowiem szanse na wystąpienie nowotworu zostały zminimalizowane do 5%.  W artykule The Times wyjawia, że jej matka cierpiała na raka piersi, wlacząc o życie przez prawie 10 lat i opuszczając świat w wieku 56 lat. Niestety wszystkie dzieci Angeliny i Brada nie miały okazji poznać wspaniałej kobiety jaką byłą ich babcia. Angelina postanowiła być proaktywna i zapobieć tragedii. Procedura nie jest ani łatwa, ani przyjemna- jak przyznaje aktorka. Ważne, żeby mieć obok kogoś bliskiego, kto wspiera podczas około trzymiesięcznego procesu.Test genetyczny, wykrywający gen BRCA1 i inne geny odpowiedzialne za raka piersi, to koszt około $3000 w USA. W UK wystarczy udowodnić GP, że w rodzinie miałaś historię raka piersi i test zostanie wykonany za darmo. Wystarczy poddać się badaniu krwi i w ciągu kilku dni przyjdzie odpowiedź czy jesteś nosicielką jednej z mutacji genetycznych, zwanych: BRCA1, BRCA2, TP53, PTEN, podnoszących ryzyko wystąpienia nowotworu od 50 do 80% przed 70 rokiem życia. W razie wykrycia genu, masz kilka możliwości prewencji na koszt NHS:

  • Regularne sprawdzanie piersi i jajników
  •  Podanie się mastektomii i usunięciu jajników
  • Dołączenie do testowego programu IBIS1, zalecającego lek Tamoxifen, bądź IBIS2-sprawdzającego skuteczność terapii hormonalnej lekiem Arimidex

Prewencyjna mastektomia staje się coraz bardziej popularna na świecie. Poddały się jej także (podczas choroby i prewencyjnie)  m.inn. Kathy Bates, Olivia Newton-John, Christina Applegate, Kylie Minogue, Sheryl Crow, uczestniczka wyborów Miss Ameryki- Allyn Rose, Sharon Osbourne.

GS