Autorka trylogii o najgłośniejszym romansie wciąż zaskoczona sławą

Autor: Gosia Szwed

Historia powstania słynnej sagi

iliony wpływają na konto autorki, twórców filmu i wydawnictwa, które znalazło kurę znoszącą złote jaja. Erika James w życiu nie przypuszczała, że jej powiastka o fantazjach seksualnych stanie się światowym bestsellerem. Inspiracją do powieści była historia Edwarda i Belli z Twilight. Nie było milionera, nie było studentki. Historia Anastasii i Christiana zrodziła się na Ealingu, w Londynie, gdzie autorka mieszka do dziś wraz z mężem i dwoma nastoletnimi synami pośród licznej polskiej społeczności. Erika James ukończyła historię na University of Kent i rozpoczęła karierę jako asystentka managera studia telewizyjnego, z czasem awansując na producentkę programów. Choć Erika napisała jeden z najpikantniejszych romansów wszech czasów, przyznaje, że najchętniej czas spędza przed telewizorem, z lampką wina i mężem u boku, pozostając raczej nieśmiałą gospodynią. Historia romansu Anastazji i Christiana jest jest czystą fantazją, w zasadzie zbiorem jej fantazji wieku średniego. Unika wywiadów, wciąż pozostaje tą nieśmiałą autorką, która miała marzenie, żeby kiedyś zobaczyć swoją książkę na półce w księgarni. Sukces wciąż ją przerasta, nie może uwierzyć, że jej fantazje podzieliły miliony kobiet na całym świecie, i że opowieść stała się afrodyzjakiem oraz przyczyną zwiększenia ilości ciąż na całym świecie. Przyznaje, że jej synowie nie czytali nawet jej książek, bo czują się wystarczająco zakłopotani całym zamieszaniem wokół mamy.

Pierwotnie powieść była umieszczona w częściach na portalu fanfiction.net w 2009 roku. Żaden wydawca nie chciał się zgodzić na publikację bestselleru, zatem autorka opublikowała powieść w trzech częściach na swojej własnej stronie fiftyshades.com, nadając tytułowym bohaterom nowe imiona: Anastazja i Christian. W końcu jedno wydawnictwo zdecydowało się wydać e-book z Fifty Shades. Ten ruch okazał się ogromnym sukcesem. Kobiety przekazywały sobie wiadomość o niesamowitej historii w tempie zawrotnym. Wkrótce, w kwietniu 2012 książka została wydana przez amerykańskie wydawnictwo Vintage Books, które zakupiło od autorki licencję i opublikowało trzy części historii, aby w krótkim czasie sprzedać cztery miliony kopii w samej Wielkiej Brytanii i ponad piętnaście milionów w USA i Kanadzie, tym samym stać się najczęściej sprzedawaną drukowaną książką w historii. Do tej pory sprzedano ponad 100 milionów egzemplarzy i przetłumaczono trylogię na 52 języki.

Choć autorka pierwotnie nie chciała zobaczyć historii na wielkim ekranie, ostatecznie w marcu 2012 roku Universal Pictures i Focus Pictures zdobyli prawa do ekranizacji powieści. Casting na głównych ról był jednym z najbardziej obleganych w historii. Główną rolę powierzono irlandzkiemu aktorowi, którego praktycznie nikt nie typował do tej roli, był bowiem znany głównie z reklam Calvina Kleina, nie ról filmowych. Jak tłumaczy reżyserka, Jamie Dornan ujął ją nie tylko urodą, ale także wnętrzem, które wydawało się mało interesujące w przypadku innych aktorów, typowanych do roli. Główną rolę żeńską natomiast otrzymała Dakota Johnson, siostrę Greya zagrała popularna piosenkarka Rita Ora. Reżyserii najbardziej oczekiwanego filmu podjęła się Sam Taylor-Johnson.

 

Fifty-Shades-of-Grey-Trailer-Scores-Most-Watched-on-YouTube-Record-for-2014-452694-2

Christian Grey

Jamie-jak sam wspomina- nie miał najmniejszej nadziei na ową rolę. Po prostu wysłał nagranie sceny miłosnej i już zdążył o tym zapomnieć w ciągu kilku miesięcy, kiedy nikt się nie odezwał, aż nagle zadzwonił telefon, który zażądał od niego pojawienia się na planie za 30 dni.

Wg Jamiego Dornana postać Christiana jest na tyle złożona, że wydaje się wręcz zupełną fantazją. Ma cechy superhero bo jest obrzydliwie bogaty, ma władzę, koneksje, ale jednocześnie jest skrzywdzonym małym chłopcem, który ma potrzebę dominacji nad kobietami. Czuje się inny, nierozumiany, niepasujący do społeczeństwa. Anastasia rozbraja go swoją naiwnością i niewinnością. Takiego właśnie Christiana Greya zobaczymy na ekranach. Prywatnie aktor jest żonaty i ma 15 miesięczną córeczkę, więc rolę, w którą się wcielił na pewno wymagała dużo tolerancji jego drugiej połówki. Aktor pochodzi z Belfastu, gdzie urodził się w 1982 roku, jego tata był lekarzem, a mama gospodynią domową. Niestety zmarła na raka kiedy Jamie miał 16 lat. Wydarzenie to miało ogromny wpływ na Jamiego, który spędził lata na terapii. Poza aktorstwem pasjonował się rugby. Podczas studiów w Londynie w akademii teatralnej, pracował jako barman.

Screen-Shot-2014-09-11-at-11.35.06-AM

 

Anastasia Steele

Dakota z filmem związana była od zawsze. Prywatnie córka Malanie Griffith i Dona Johnsona, przyszywana córeczka Antonio Banderasa. Choć ma na koncie wiele ról w filmach o różnej tematyce, obsadzenie jej w roli nieśmiałej, zagubionej i naiwnej studentki, było zaskoczeniem dla wielu. Dakota jest singielką, która jak przyznaje, nigdy nie prowadziła bujnego życia miłosnego. Kilka lat była związana z aktorem Jordanem Mastersonem, aż do początku zeszłego roku. Historię romansu Anastazji z Christianem opisuje jako niesamowitą opowieść o miłości, w której ludzie unoszą się na wyżyny rozkoszy, na granicy lewitacji. Nagrania scen miłosnych Dakota wspomina bardzo dobrze. Twierdzi, że bardzo pomógł fakt, że reżyserii zajęła się kobieta, która potrafiła stworzyć luźną i bezpieczną atmosferę, w której wszyscy czuli się komfortowo. Zarówno Dakota, jak i Jamie twierdzą, że reżyserka Sam stała się ich przyjaciółką i że relacja jest pomiędzy nimi jest bardzo wyjątkowa. Dakota urodziła się w 1989 roku w Los Angeles. Jej rodzice się rozwodzili i ponownie pobierali. Dzieciństwo miała dość osobliwe. W szkole nie radziła sobie najlepiej, nie lubiła sportu, ani siedzenia nad książkami. Za to od wczesnych lat dziecinnych lubiła występować na scenie i w filmie.

Jak potoczą się dalsze losy najpopularniejszej aktorskiej pary? Czy kolejne powieści Eriki James będą równie pikantne i odniosą kasowy sukces? Czy będzie kontynuacja, czy nowe historie wykiełkują w kreatywnej głowie Mrs James?