Antykoncepcja bo brytyjsku

Koncepcja na antykoncepcję
            Wychodząc  z inicjatywą pomocy przy tak ważnym wyborze jakim jest antykoncepcja, chciałabym przybliżyć Wam jakie rozwiązania proponuje nam brytyjski NHS.
Pamietaj! Srodki antykoncepcyjne w Wielkiej Brytanii sa bezplatne wiec nie zwlekaj i udaj sie do najblizszego GP po recepte.
Ponizej przegląd dostępnych na angielskim rynku metod antykoncepcyjnych. Przeczytaj, porównaj i zdecyduj, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.


           ♀ zastrzyk antykoncepcyjny (contraceptive injection) SKUTECZNOŚĆ 99%


Zastrzyk antykoncepcyjny może zrobić tylko lekarz albo pielęgniarka. Hormon jest z reguły wstrzykiwany w pośladek, chociaż zdarza się również w nogę lub ramię.
Zawiera on progesteron, który zatrzyma owulacje, może wpłynąć na zanik miesiączki lub spowodować, że będą one nieregularne lub dłuższe. Kobiety stosujące zastrzyki mogą być podatne na zmianę nastroju, miewać bóle głowy i nabrzmiałe piersi a także może powodować on przyrost wagi. Zaaplikowanego zastrzyku nie można cofnąć dlatego wszelkie skutki uboczne będą towarzyszyć do momentu zakończenia działania zastrzyku.
Dużym plusem zastrzyku jest to, że nie musisz myśleć o antykoncepcji do 8 tygodni, kiedy trzeba zaaplikowac kolejna dawke NORISTERAT lub 12 jeśli DEPO-PROVERA.
Nie ma przeciwwskazań do zastosowania dla matek karmiących piersią.
Nie jest to dobry środek jeżeli planujesz zajść w ciążę w czasie krótszym niż rok gdyż może on wpłynąć na rozregulowanie owulacji nawet do roku po zaprzestaniu stosowania zastrzyków.
         ♀ implant SKUTECZNOŚĆ 99%
Jest to 4centymetrowa gumowa rureczka wszczepiana pod skórą na przedramieniu. Zawiera on progesteron, który zatrzymuje owulację. Implant może założyć jak i wyciągnąć tylko przeszkolony lekarz lub pielęgniarka stosując miejscowe znieczulenie. Działa on przez 3 lata  z możliwością wcześniejszego usunięcia. Wraz z wyciągnięciem implantu funkcjonowanie organizmu powraca do normy.
Niestety  może on powodować zmiany w miesiączkowaniu. Mogą one zaniknąć lub być nieregularne. Skutkiem ubocznym mogą być  bóle głowy, zmiany nastroju i nabrzmiałe piersi.
Niektóre leki mogą spowodować zatrzymanie działania implantu. Nie ma przeciwwskazań do zastosowania dla matek karmiących piersią.
        ♀wkładki domaciczne (intrauterine system -IUS, intrauterine device- IUD)
                         SKUTECZNOŚĆ 99%

IUS jest małą, plastikową wkładką o kształcie litery T, która powoli uwalnia progesteron. Jej działanie jest podobne do działania zastrzyków i implantu. Jest ona skuteczna przez 5 lat z możliwością szybszego jej wyciągnięcia. Płodność powraca od razu po usunięciu wkładki. Jest zalecana kobietom o bardzo ciężkich miesiączkach gdyż wkładka sprawia, że stają się one mniej bolesne.
Skutkiem ubocznym mogą być nieregularne krwawienia i wypryski przez pierwsze 6miesięcy. Niektóre kobiety mogą narzekać na bóle głowy i nabrzmiałe piersi. Jeżeli zostanie ona umieszczona po 45 roku życia może pozostać w macicy do momentu menopauzy.
IUD różni się od tej poprzedniej tym, że nie jest wkładką hormonalną. Jej działanie jest natychmiastowe. W zależności od wkładki może ona być w macicy od 5-10 lat z możliwością szybszego jej usunięcia. Nie jest ona rekomendowana kobietom, które są bardziej podatne na infekcje dróg rodnych. Miesiączki mogą być obfitsze, dłuższe i bardziej bolesne. Jeżeli zostanie ona umieszczona po 40 roku życia może pozostać w macicy do momentu menopauzy.
        ♀♂ sterylizacja dla kobiet i mężczyzn
Metoda ta jest przeznaczona tylko dla tych osób, które są w stu procentach pewne, że nie chcą mieć dzieci.
Sterylizacja polega na permanentnym zablokowaniu jajowodów u kobiet, u mężczyzn nasieniowodów. Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że zabieg sterylizacji może nie zadziałać. Ryzyko powrotu płodności może zdarzyć się od razu po zabiegu lub po kilku latach po nim.
Zabieg u kobiet z reguły jest wykonywany pod całkowitym znieczuleniem, u mężczyzn tylko pod miejscowym. Po operacji kobiet wymagane jest pozostanie przez kilka dni w szpitalu.
Można wyróżnić kilka rodzajów zabiegów dla kobiet. Podwiązanie jajowodów, przecięcie i usunięcie ich kawałka, zaklejenie lub założenie klipsa bądź obręczy. U mężczyzn wasektomia polega na podcięciu, zaklejeniu lub zablokowaniu nasieniowodów. Po zabiegu wymagane jest używanie dodatkowej formy zabezpieczającej, gdyż w nasieniowodzie wciąż znajduje się sperma. Po około 8 tygodniach jest wykonywany specjalny test na obecność plemników.
       ♀plastry antykoncepcyjne (contraceptive pach) SKUTECZNOŚĆ 99%
 Jest to nieduży plaster ok 5cm x 5cm, który przyklejony do skóry uwalnia hormony progesteron i estrogen. Powoduje on zatrzymanie owulacji. Mogą one sprawić,że krwawienia miesięczne będą regularne, lżejsze i mniej bolesne. Plastry nie będą prawidłowo działały u kobiet palących i powyżej 35 roku życia oraz u tych z nadwagą (ok 90kg lub więcej). Plaster antykoncepcyjny nosisz każdego dnia przez 21 dni. Wówczas robisz przerwę siedmiodniową. Nie musisz myśleć o przyklejeniu plastra każdego dnia, wystarczy pamiętać o tym raz w tygodniu. 
Niektóre leki mogą spowodować zatrzymanie działania plastrów.


       ♀tabletki antykoncepcyjne mieszane (combined pill COC) SKUTECZNOŚĆ 99%
Zawierają dwa hormony- estrogen i progesteron. Redukują one krwawienie, ból miesiączkowy oraz symptomy przedmiesiączkowe. Chronią przed rakiem jajników i macicy. Pominięta tabletka lub niektóre leki mogą spowodować zmniejszenie skuteczności pigulki. Płodność powraca od razu po zakończeniu brania tabletek. Tabletki antykoncepcyjne mieszane są odpowiednie dla zdrowych, niepalących kobiet.
        ♀tabletki antykoncepcyjne -progesteron (progesteron- only pill POP) SKUTECZNOŚĆ 99%
Jak sama nazwa wskazuje zawierają progesteron, który może spowodować zatrzymanie owulacji, a miesiączki mogą zatrzymać się lub być lżejsze i nieregularne. Są one wskazane dla kobiet, które nie mogą używać estrogenu oraz kobiety palące, które mają powyżej 35 roku życia. Mogą być one mniej efektywne dla kobiet ważących powyżej 70kg. Muszą być one brane każdego dnia o tej samej godzinie gdyż przestają działać już trzy godziny po ustalonym czasie przyjmowania.
Nie ma przeciwwskazań do zastosowania dla matek karmiących piersią.


          ♂prezerwatywa męska(male condom) SKUTECZNOŚĆ 98%
Wykonana z bardzo cienkiego lateksu-gumy lub poliuretanu- plastiku. Zakładana tuż przed stosunkiem. Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wadą kondomów jest to, że mogą pęknąć lub się obsunąć.
          ♀prezerwatywa dla kobiet (female condom) SKUTECZNOŚĆ 95%
Damska prezerwatywa może być zakładana w dowolnym czasie przed stosunkiem. Jest ona jednorazowa tak jak męska . Chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wymaga kontrolowania czy penis nie dostał się pomiędzy pochwę a kondom.
          ♀kapturek (diaphragm/ cap with spermicide) SKUTECZNOŚĆ 92-96%
Kapturek jest wykonany z lateksu lub silikonu. Zakłada się go do pochwy na szyjkę macicy w dowolnym czasie przed stosunkiem. Nauczenie się poprawnego zakładania kapturka możę zająć trochę czasu. Ważne jest aby użyć odpowiedniego rozmiaru kapturka. W momencie gdy schudniesz lub przytyjesz powyżej 3kg, urodzisz dziecko, poronisz lub poddasz się aborcji musisz zmienić jego rozmiar.


          ♀kalendarzyk ( natural family planning)
Polega na dokładnym śledzeniu swojego cyklu owulacyjnego poprzez mierzenie temperatury ciała oraz badaniu poziomu hormonów we krwi.
Jeżeli zdarzy ci się seks bez zabezpieczenia lub z jakichś przyczyn uważasz, że metoda, którą użyłaś nie zadziałała możesz skorzystać z emergency contraception.
Są dwie metody zapobiegnięcia ciąży. Pierwsza- tabletka zatrzymująca owulację, musi być wzięta do 72 godzin po stosunku. Dostepna jest ona w kazdej aptece. Koszt to okolo £25-30.
Druga to mała plastikowo-miedziana  wkładka wsadzana do macicy. Może być założona do 5 dni po stosunku tylko przez wyszkolonego lekarza lub pielęgniarkę.
Nie kus losu- skorzystaj z tych form zabezpieczenia jesli nie planujesz ciazy. Aborcja choc legalna na Wyspach nie nalezy do najprzyjemniejszych przezyc i czasami pozostawia pietno na cale zycie.