12letnia księżniczka wyjdzie za mąż za 37 letniego mężczyznę?

12 letnia norweska księżniczka Thea wychodzi za mąż za kilka dni za 37 letniego Geira– tak brzmią nagłówki zalewające internet. Jak to? Czy to możliwe? Przecież to Europa a nie Indie? Przecież to jeszcze dziecko!

1895269-12-1412252387093

Sprawa zostaje wyjaśniona kiedy trafiam na bloga, który rzekomo zaprasza nas na ślub księżniczki. W rzeczywistości prowokacyjna kampania nie jest ślubem 12 letniej Thei z 37 letnim Geirem ,a sposobem na zwrócenie uwagi świata na problem setek tysięcy dziewczynek, które są wydawane za mąż jako nastolatki lub kilkulatki w krajach takich jak: Indie, Tanzania, Nigeria, Czad, Etiopia, Bangladesz, Mali, Madagaskar, Sierra Leone, Republika Afryki Centralnej, Mozambik, Malawi.

Najgorszy dzień w życiu

W czasie kiedy czytasz ten artykuł co najmniej kilkadziesiąt dziewczynek na świecie zostaje wydana za mąż za dużo starszego mężczyznę. W ciągu dnia będzie to około 39,000. Ale to nie koniec atrakcji. Dziewczynki będą zmuszane do niechcianych aktów seksualnych, bite, część z nich zajdzie w ciążę i urodzi niechciane dziecko. Każda z nich straci szansę na edukację, zostanie obrabowana z dzieciństwa. Akcja #stoppbryllupet rozpoczęła się w Norwegii, jej ambasadorami jest królewska rodzina. Strona ślubna Thei ((https://www.facebook.com/events/383676111784232/) przyciągnęła miliony czytelników z całego świata i sprowokowała dyskusję w social mediach.

„Help to stop children wedding” można dotować na Facebooku i Twitterze: https://www.facebook.com/plannorge

 

latifa

 

 

Drugie dno kampanii

Na szczeblu lokalnym kampania ma na celu działanie na rzecz dziewczynek, w tym zapobieganie małżeństwom poprzez pomaganie najbiedniejszym rodzinom, które sprzedają swoje córki w zamian za korzyści materialne od przyszłych mężów. Kampania ma także działać wśród ludzi mających wpływ na życie wspólnoty: polityków, przywódców religijnych, policji, którzy mają się przyłączyć do zwalczania tego procederu. Na szczeblu narodowym wolontariusze lobbują polityków o ustalenie dolnej granicy małżeństwa do wieku do 18 lat i skutecznego zwalczania przestępczości. Aktywiści kampanii dążą także do przywrócenia prawa do edukacji dla dziewczynek w miejscach gdzie są one usuwane ze szkół w celach matrymonialnych. Na szczeblu globalnym kampania uderza w polityków Zjednoczonych Narodów, żeby zwrócić ich uwagę na problem biedy w krajach, gdzie wciąż sprzedawane są dziewczynki. Nawołuje do realnej pomocy najbiedniejszym państwom.

Zgodnie z konwencją Praw Człowieka poślubienie dziewczynki jest nielegalne i pogwałca wszelkie prawa dziecka, w tym do wolności słowa, do edukacji, szacunku, opieki.

Historie prawdziwe