[columnize]

12 letnia norweska księżniczka Thea wychodzi za mąż za kilka dni za 37 letniego Geira– tak brzmią nagłówki zalewające internet. Jak to? Czy to możliwe? Przecież to Europa a nie Indie? Przecież to jeszcze dziecko!

1895269-12-1412252387093

Sprawa zostaje wyjaśniona kiedy trafiam na bloga, który rzekomo zaprasza nas na ślub księżniczki. W rzeczywistości prowokacyjna kampania nie jest ślubem 12 letniej Thei z 37 letnim Geirem ,a sposobem na zwrócenie uwagi świata na problem setek tysięcy dziewczynek, które są wydawane za mąż jako nastolatki lub kilkulatki w krajach takich jak: Indie, Tanzania, Nigeria, Czad, Etiopia, Bangladesz, Mali, Madagaskar, Sierra Leone, Republika Afryki Centralnej, Mozambik, Malawi.

Najgorszy dzień w życiu

W czasie kiedy czytasz ten artykuł co najmniej kilkadziesiąt dziewczynek na świecie zostaje wydana za mąż za dużo starszego mężczyznę. W ciągu dnia będzie to około 39,000. Ale to nie koniec atrakcji. Dziewczynki będą zmuszane do niechcianych aktów seksualnych, bite, część z nich zajdzie w ciążę i urodzi niechciane dziecko. Każda z nich straci szansę na edukację, zostanie obrabowana z dzieciństwa. Akcja #stoppbryllupet rozpoczęła się w Norwegii, jej ambasadorami jest królewska rodzina. Strona ślubna Thei ((https://www.facebook.com/events/383676111784232/) przyciągnęła miliony czytelników z całego świata i sprowokowała dyskusję w social mediach.

„Help to stop children wedding” można dotować na Facebooku i Twitterze: https://www.facebook.com/plannorge

 

latifa

 

 

Drugie dno kampanii

Na szczeblu lokalnym kampania ma na celu działanie na rzecz dziewczynek, w tym zapobieganie małżeństwom poprzez pomaganie najbiedniejszym rodzinom, które sprzedają swoje córki w zamian za korzyści materialne od przyszłych mężów. Kampania ma także działać wśród ludzi mających wpływ na życie wspólnoty: polityków, przywódców religijnych, policji, którzy mają się przyłączyć do zwalczania tego procederu. Na szczeblu narodowym wolontariusze lobbują polityków o ustalenie dolnej granicy małżeństwa do wieku do 18 lat i skutecznego zwalczania przestępczości. Aktywiści kampanii dążą także do przywrócenia prawa do edukacji dla dziewczynek w miejscach gdzie są one usuwane ze szkół w celach matrymonialnych. Na szczeblu globalnym kampania uderza w polityków Zjednoczonych Narodów, żeby zwrócić ich uwagę na problem biedy w krajach, gdzie wciąż sprzedawane są dziewczynki. Nawołuje do realnej pomocy najbiedniejszym państwom.

Zgodnie z konwencją Praw Człowieka poślubienie dziewczynki jest nielegalne i pogwałca wszelkie prawa dziecka, w tym do wolności słowa, do edukacji, szacunku, opieki.

Historie prawdziwe

[/columnize]